Βαρκελόνη 2018: ΦΟΒΕΡΗ ΕΘΝΙΚΗ, βούλιαξε την Ισπανία και πέρασε τελικό!

Με εκπληκτική άμυνα, τρομερή Χρυσή Διαμαντοπούλου κάτω από τα δοκάρια και εξαιρετική επίθεση (52% ποσοστό!), η Εθνική ομάδα πόλο των γυναικών επικράτησε 11-9 στον ημιτελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος επί της διοργανώτριας Ισπανίας και προκρίθηκε στον τελικό όπου την περιμένει η Ολλανδία στις 27 Ιουλίου (23:15)!

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη Χριστίνα Τσουκαλά να σκοράρει το πρώτο γκολ της αναμέτρησης στο 4:24 για να απαντήσει η Ισπανία με την Μπεατρίς Ορτίθ να ισοφαρίζει στο 1:59. Με το 1-1 ολοκληρώθηκε η πρώτη περίοδος.
Στο δεύτετο οκτάλεπτο, η ομάδα του Γιώργου Μορφέση ήταν εξαιρετική. Πολύ καλή στην άμυνα, με τη Χρυσή Διαμαντοπούλου να σταματά τα σουτ των Ισπανίδων όταν αυτά περνούσαν από τα μπλοκ, ενώ στην επίθεση η κυκλοφορία της μπάλας ήταν εξαιρετική με αποτέλεσμα η ΕΘνική να κάνει ένα επιμέρους σκορ 4-1 και να βρεθεί μπροστά 5-2, με την Ισπανία να καταφέρνει να σκοράρει μόνο με… πέναλτι.
Στο τρίο οκτάλεπτο, η Εθνική συνέχισε να είναι ιδαίτερα αποτελεσματική φτάνοντας να έχει 9/9 σουτ στην εστία της Ισπανίας αναγκάζοντας τον προπονητή των γηπεδούχων, Μίκι Οκα να αλλάξει την τερματοφύλακα του, Λόρα Έστερ. Το τρίτο οκτάλεπτο έληξε 4-4 με το συνολικό σκορ να είναι 9-6 υπέρ της Εθνικής και θα μπορούσε να είναι 9-5 αν δεν υπήρξε ολιγωρία στην ελληνική άμυνα, δύο δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη της περιόδου όταν η Λείτον Αρόνες βρέθηκε μόνη της απέναντι στη Διαμαντοπούλου.
Στο 2ο λεπτό της τέταρτης περιόδου η Εθνική έχασε την Χριστίνα Τσουκαλά με τρίτη αποβολή και στο 4:40 έχασε και τη Βασιλική Διαμαντοπούλου με τρίτη αποβολή για να σκοράρει στην επόμενη φάση η Μπέατρίζ Ορτίθ για τέταρτη φορά. Ευτυχώς για την ελληνική ομάδα, η Ελευθερία Πλευρίτου απάντησε αμέσως για να κάνει το 10-7. Άμεση ήταν η αντίδραση της Ισπανίας με τη Μάικα Γκαρσία να κάνει το 10-8.
Στο 3:13 η Εθνική βρέθηκε με παίκτρια παραπάνω, γύρισε εξαιρετικά την μπάλα και με τρομερό σουτ, η Νικόλ Ελευθεριάδου έκανε το 11-8 διατηρώντας το +3. Πέμπτο γκολ για την Ορτίθ στο 2:26 κάνοντας το 11-9 ενώ η Εθνική χάνει και την Ιωάννα Χυδιριώτη από τρίτη αποβολή. Στα υπόλοιπα δύο λεπτά του τελικού, η ομάδα του Γιώργου Μορφέση έπαιξε εξαιρετική άμυνα, με τον ημιτελικό να ολοκληρώνεται στο 11-9.
Οκτάλεπτα 1-1, 4-1, 4-4, 2-3
Ελλάδα (Μορφέσης) Διαμαντοπούλου 1, Μ. Πλευρίτου 2, Ασημάκη 1, Χυδιριώτη 1, Ε. Πλευρίτου 3, Αβραμίδου 1, Ξανάκη 1.