ΦΟΒΕΡΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΕΚΟΡ η Τσεμπέτ στα 10.000μ!

Με τον πιο εμφατικό τρόπο έκλεισε θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού η Μπεατρίς Τσεμπέτ που κέρδισε τα τράιαλς της Κένυας στο Γιουτζίν κάνοντας ιστορικό παγκόσμιο ρεκόρ!

του Γιώργου Κατσαρού

Η Κενυάτισσα δρομέας που είχε ως στόχο μια από τις τρεις πρώτες θέσεις στον αγώνα των 10.000μ που γίνεται στο ντάιαμοντ λιγκ του Γιουτζίν (εκτός προγράμματος… διαμαντιού), κέρδισε τον αγώνα κάνοντας 28:54.14 για να γίνει η πρώτη γυναίκα στην ιστορία του αγωνίσματος που καταβαίνει τα 29 λεπτά! Η Γκούνταφ Τσεγκάι (Αιθιοπία) συμμετείχε στον αγώνα για να πάρει το παγκόσμιο ρεκόρ από τη συμπατριώτισσά της Λετεσενμπέτ Γκιντέι που είχε 29:01.03, όμως τελικά έχασε από την απίθανη Τσεμπέτ, έκανε όμως μεγάλο ατομικό ρεκόρ τερματίζοντας στη δεύτερη θέση με 29:05.92 (είχε 29:29.73).
Η Τσεγκάι μπήκε μπροστά μετά τα 3000 μέτρα και οδήγησε την κούρσα με σταθερά περάσματα στα 400αρια κοντά στο 1:10.00 μέχρι και τα 8.500 μέτρα, όταν η Τσεμπέτ αποφάσισε να αναλάβει αυτή κάνοντας την αλλαγή χωρίς να μπορέσει να την ακολουθήσει η Αιθιόπισσα και να τερματίσει τελικά στο απίθανο 28:54.14. Να σημειωθεί ότι το ατομικό ρεκόρ της Τσεμπέτ ήταν 33:29.70…
Τρίτη τερμάτισε η Λίλιαν Ρένεγκερουκ με 29:26.89 και τέταρτη η Μάργκαρετ Κίπκεμποϊ με 29:27.59. Και οι δύο έκαναν ατομικό ρεκόρ (είχαν 34:30.70 και 30:10.07 αντίστοιχα) και έκλεισαν θέση στην ομάδα της Κένυας για τα 10.000μ στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.