Φοβερός ημιτελικός!

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια που έχουν γίνει στο χάντμπολ τα τελευταία χρόνια, ήταν ο ημιτελικός ανάμεσα στο ΑΣΕ Δούκα και τον Διομήδη του Άργους, όπου τα εκπαιδευτήρια πήραν την νίκη και την πρόκριση στον τελικό με 29-27.

Η ομάδα του Δούκα προκρίθηκε για ένατη φορά στην ιστορία της σε τελικό κυπέλλου Ελλάδας, αυτή τη φορά όμως μετά από δύο παρατάσεις και τη διαδικασία των πέναλτι. Αυτός θα είναι και ο ένατος τελικός για τον προπονητή του Δούκα, Γιώργο Κρανάκη ο οποίος στους οκτώ προηγούμενους έχει σηκώσει και τις οκτώ φορές το τρόπαιο!
Όσον αφορά τον ημιτελικό, στην κανονική διάρκεια του αγώνα ο Διομήδης έχει το πάνω χέρι στη μεγάλυ τερη διάρκεια για να καταφέρει ο Δούκας να φέρει το ματς στα ίσια με προσπάθεια στα τελευταία 12 λεπτά. Το σκορ έφτασε να είναι 20-20 στο 58:31. Ο Διομήδης με παίκτη παραπάνω έκανε λάθος (επιθετικό Καρκαλάτος), αλλά ο Δούκας στην επόμενη φάση στην επόμενη φάση δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την επίθεση του. Η ομάδα του Άργους στην τελευταία επίθεση κέρδισε φάουλ σε νεκρό χρόνο με τον Αδάμ Παπαδόπουλο να σημαδεύει δοκάρι και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Στην πρώτη παράταση ο Δούκας προηγήθηκε τρεις φορές με Μπάγιο, Αραπακόπουλο, Μισαηλίδη, αλλά ισάριθμες ο Διομήδης ισοφάρισε. Μάλιστα μετά το φοβερό γκολ του Μισαηλίδη (σούταρε πίσω από την πλάτη του) στο 69:30, όλα έδειχναν ότι ο Δούκας θα πάει στον τελικό, αλλά ο Μούγιτς με γκολ σχεδόν σε νεκρό χρόνο από την περιφέρεια έκανε το 23-23 και έστειλε το ματς στην δεύτερη παράταση.
Ο Διομήδης ήταν αυτός που έπαιρνε το προβάδισμα και το κατάφερε τρεις φορές με τον Δούκα να ισοφαρίζει και τις τρεις. Ο Πασσιάς έκανε το 24-23 και το 25-24, ενώ ο Αδάμ Παπαδόπουλος έβαλε μπροστά τον Διομήδη με 26-25. Ο Μανουσέλης ισοφάρισε σε 24-24, ο Ντούνης έκανε το 25-25, ενώ ο Μισαηλίδης έγραψε το 26-26 με πέναλτι που έμελε να είναι και το αποτέλεσμα της Β΄ παράτασης, αφού ο ίδιος παίκτης από φάουλ σε νεκρό χρόνο έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.
Στην διαδικασία των πέναλτι ο Δούκας ήταν πιο ψύχραιμος και κατάφερε να νικήσει με 3-1 και συνολικό σκορ 29-27.
Πεντάλεπτα 1-1, 2-2, 5-2, 7-4, 8-6, 9-7 (ημχ.),12-10, 14-12, 16-14, 19-17, 19-19, 20-20 (κ.α.), 22-22, 23-23 (1η παρ.), 25-25. 26-26 (2η παρ.), 27-29 (πεν.)
Διομήδης (Δημητρούλιας) Κοτανίδης, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Καρκαλάτος, Πασσιάς 11, Κοροβέσης, Μούγιτς 5, Αντρεγιτς 1, Ντάσεβιτς, Τουνγκελίδης, Ν. Σαμαράς 2, Σεϊρεκίδης 1, Μυλωνάς, Λοΐζος, Δάσκαλος, Παπαδόπουλος 5.
ΑΣΕ Δούκα (Κρανάκης) Κυρκίτσος, Τζανιδάκης, Τόμπρος 1, Αϊβαλιώτης, Χατσατουριάν 2, Κάλλης, Μανουσέλης 4, Δ. Σαμαράς, Δ. Μπραουδάκης, Μωραΐτης 3, Μισαηλίδης 8, Ντούνης 3, Μπάγιος 5, Μαγκαφουράκης, Αντωνόπουλος, Αραπακόπουλος 3
Δίλεπτες 6 -6 Πέναλτι 4/5- 4/5