ΚΑΤΑΔΥΣΕΙΣ

ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023: Εκτός τελικού για 0,33 Μόλβαλης και Τσιρίκος

Κυριολεκτικά στην τελευταία βουτιά του προκριματικού και για εκατοστά του βαθμού έχασαν την πρόκρισή τους στον τελικό των συγχρονισμένων καταδύσεων από 10 μέτρα το δίδυμο των Νίκο Μόλβαλη και Θάνου Τσιρίκου, στο 20ό παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου της Φουκουόκα.

Το ελληνικό δίδυμο βαθμολογήθηκε συνολικά για τις έξι βουτιές του με 348,45 βαθμούς. Με τη βαθμολογία αυτή βρέθηκαν τελικά στην 13η θέση της κατάταξης, μία κάτω από τη 12η που έδινε την πρόκριση. Αυτήν πήραν τελικά οι Κορεάτες Τζάεγκγιονγ Γι και Γέονγκτάεκ Κιμ, οι οποίοι με την τελευταία τους κατάδυση έφτασαν στους 348,75 βαθμούς και ξεπέρασαν για 0,33 εκατοστά του βαθμού τους Έλληνες.

Την καλύτερη βαθμολογία του προκριματικού συγκέντρωσαν (ποιοι άλλοι) οι Κινέζοι Τζούντζιε Λιάν και Χάο Γιανγκ 463,65 β. Στον τελικό τα πήγαν ακόμα καλύτερα συγκεντρώνοντας 477,75 βαθμούς για να κατακτήσουν το χρυσό μετάλλιο. Στη δεύτερη θέση το ουκρανικό δίδυμο των Κιρίλ Μπόλιουκ και Αλεξέι Σερέντα με 439,32, ενώ το χάλκνο μετάλλιο το κατέκτησαν οι Μεξακανοί Κέβιν Μπερλίν Ρέγιες, Ράνταλ Βάλντεζ βαθμολογούμενοι με 434,16.

Επόμενη προσπάθεια από ελληνικής πλευράς στις καταδύσεις του παγκοσμίου, την Τετάρτη 19/7 στις 03:00, στον προκριματικό 3μ τραμπολίνο με τον Θεόφιλο Αυθίνο και τον Θάνο Τσιρίκο.