ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023: ΕΠΙΚΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ και νίκη για την Εθνική!

Με έναν ασταμάτητο Αλέξανδρο Παπαναστασίου, η Εθνική πόλο των ανδρών, κόντρα στην εξαιρετική ομάδα των ΗΠΑ, σημείωσε τρομερή ανατροπή και πήρε τη νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο και μαζί την πρώτη θέση στον πρώτο όμιλο του παγκόσμιου πρωταθλήματος της Φουκουόκα!

Η Εθνική μπήκε στο τέταρτο οκτάλεπτο με το σκορ να είναι 11-8 υπέρ των Αμερικανών. Όμως η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου δεν παρατά ποτέ κανένα παιχνίδι και με τον Παπαναστασίου να κάνει απίθανα πράγματα (τρία γκολ και μία ασίστ μέσα σε τρία λεπτά) έφτασε στη νίκη με 15-14.

Για τρία οκτάλεπτα, η Εθνική παρουσίασε κακή εικόνα. Ιδίως στο δεύτερο οκτάλεπτο όπου το επί μέρους σκορ ήταν 6-1 και έδωσε αέρα πέντε γκολ (9-4) στους Αμερικανούς με τη λήξη του ημιχρόνου. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου είχε κενά στην άμυνα με τον Μαξ Άιρβινγκ και τον Μπεν Χέιλοκ να είναι ασταμάτητοι. Όσο κακή ήταν στην άμυνα η Εθνική, άλλο τόσο αναποτελεσματική ήταν στην επίθεση.
Στο τρίτο οκτάλεπτο, η ελληνική ομάδα έδειξε καλύτερη εικόνα, είχε επί μέρους σκορ 4-2 αλλά και πάλι τα κενά στην άμυνα ήταν εμφανή.
Το 11-8 στο ξεκίνημα του 4ου οκταλέπτου έμοιαζε με βουνό για την Εθνική, σύμφωνα με την εικόνα που είχαν οι δύο ομάδες στα τρία πρώτα οκτάλεπτα. Ωστόσο η παίκτες του Θοδωρή Βλάχου… θυμήθηκαν ότι είναι από τους καλύτερους στον κόσμο και ξεκίνησε η αντεπίθεση με έναν Παπαναστασίου να κάνει το οκτάλεπτο της ζωής του. Στα τελευταία τρία λεπτά έκανε πράγματα και θαύματα. με δύο δικά του γκολ και μία ασίστ, έφερε το παιχνίδι στα ίσια (14-14) και στα χέρια του βρέθηκε η μπάλα στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα. Διαγώνιο σουτ, 15-14 για την Εθνική και πρώτη θέση στον όμιλο για να πάρει την απευθείας πρόκριση στα προημιτελικά. Εκεί η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου θα περιμένει τη νικήτρια της αναμέτρησης Κροατία – Μαυροβούνιο.

Οκτάλεπτα: 3-3, 6-1, 2-4, 3-7.

ΗΠΑ (Ντέγιαν Ουντόβισιτς): Βέινμπεργκ, Χούπερ, Κ. Γούντχεντ, Άμπραμσον, Ντάουμπε 4, Κούπιντο, Χάλοκ 2, Ντ. Γουντχεντ, Μπόουεν 1, Τσ. Ντοντ, Ρ. Ντοντ 1, Άιρβινγκ 6, Χόλαντ.
ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 4, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης, Παπαναστασίου 3, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 3, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαΐδης, Καλογερόπουλος 1.