ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΕΝΗ

ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023 – καλλιτεχνική: Έκλεισε θέση στον τελικό το τεχνικό ντουέτο

Τον δεύτερό της τελικό σε αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα εξασφάλισε η Ευαγγελία Πλατανιώτη και η Σοφία Μαλκογεώργου τον πρώτη της, αφού πριν από λίγο ολοκληρώθηκαν τα προκριματικά του τεχνικού ντουέτου και η ελληνική ομάδα κατέκτησε την 7η θέση.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Μετά την πρόκριση της το πρωί στον τελικό του τεχνικού προγράμματος του σόλο και μάλιστα με την δεύτερη επίδοση, η Πλατανιώτη έπεσε ξανά στο νερό και μαζί με την Μαλκογεώργου εκτέλεσαν το πρόγραμμά τους στο τεχνικό ντουέτο. Η προσπάθειά τους βαθμολογήθηκε με 236.1667 για να βρεθούν στην 7η θέση της κατάταξης. Πρώτη στην βαθμολογία ήταν το ντουέτο της Κίνας με 280.3334, στην 3η θέση ακολούθησε η Αυστρία με τις αδερφές Αλεξανδρή, Άννα Μαρία και Ειρήνη Μαρίνα, οι οποίες συγκέντρωσαν 275.323 βαθμούς και 3ο ήταν το ντουέτο της Ουκρανίας με 274.1934. Η 12άδα έκλεισε με τις Γιαπωνέζες που μάζεψαν 215.2700 βαθμούς.