ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023 – κολύμβηση: 15ος στον κόσμο ο Ασπουγαλής

Ο Γιώργος Ασπουγαλής πραγματοποίησε ακόμα μια γρήγορη κούρσα και ας μην κατέγραψε νέο ατομικό ρεκόρ, αλλά η επίδοσή του δεν ήταν αρκετή για να τον φέρει στον τελικό των 50μ πρόσθιο και έτσι κατέλαβε την 15η θέση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής μετά το 27.23 του πρωινού προκριματικού συμμετείχε στα ημιτελικά του αγωνίσματός του και ακούμπησε τον τοίχο του τερματισμού σε 27.50. Ο Χάιγιανγκ Κιν (Κίνα) είναι ασταμάτητος και συνεχίσει να βελτιώνεται αφού το πρωί έκανε νέο ρεκόρ Ασίας με 26.34 και πριν από μερικά λεπτά έκανε 26.20 για να είναι ο ταχύτερος των ημιτελικών. Ο Νικολό Μαρτινένγκι (Ιταλία) προκρίθηκε με την δεύτερη ταχύτερη επίδοση χάρη στο 26.74, ενώ ο κάτοχος του τίτλου, Νικ Φινκ (ΗΠΑ) ήταν 6ος με 26.95. Ο τελικός έκλεισε στο 27.06 του Σαμ Γουίλιαμσον (Αυστραλία). Ο Ασπουγαλής βελτίωσε κατά 4 θέσεις την θέση του από το παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστη όπου ήταν 19ος και απέδειξε ότι είναι ικανός να καταρρίψει το πανελλήνιο ρεκόρ (27.20).