ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023: Ο απολογισμός της Ελλάδας στο παγκόσμιο

Η αυλαία που 20ου παγκοσμίου πρωταθλήματος υγρού στίβου έπεσε χθες στο κολυμβητήριο Μαρίν Μέσε της Φουκουόκα με την κολύμβηση και έτσι πλέον είναι γνωστές όλες οι θέσεις των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών με την Εθνική ομάδα υδατοσφαίρισης των ανδρών να είναι η φυσικά η μεγάλη πρωταγωνίστρια.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Κολύμβηση

Δύο παρουσίες είχε η Ελλάδα σε τελικούς και αυτές ήταν του Απόστολου Χρήστου στα 50μ ύπτιο όπου ήταν 6ος και του Κριστιάν Γκολομέεβ στα 50μ ελεύθερο, ο οποίος κατέλαβε την 7η θέση. Η Άννα Ντουντουνάκη βρέθηκε για ακόμα μία φορά μία ανάσα μακριά από την τελική 8άδα αφού ήταν 9η στα 50μ πεταλούδα, ενώ εντός 10άδας ήταν και ο Απόστολος Παπαστάμος στα 400μ μεικτή. Η Νόρα Δράκου με πανελλήνιο ρεκόρ στα 50μ ύπτιο, ο Απόστολος Σίσκος στα 200μ ύπτιο και ο Γιώργος Ασπουγαλής στα 50μ πρόσθιο έφτασαν μέχρι και τα ημιτελική της διοργάνωσης με εντυπωσιακές κούρσες.

Μαραθώνια κολύμβηση

Ο Άλκης Κυνηγάκης είχε ένα εξαιρετικό παγκόσμιο πρωτάθλημα αποδεικνύοντας ότι η προετοιμασία του και η δουλειά του αυτή την σεζόν απέφεραν καρπούς με τον καλύτερο τρόπο, διότι είχε δύο 6ες θέσεις στα αγωνίσματά του. Τα αποτελέσματα αυτά είναι πολύ ενθαρρυντικά καθώς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα τον ερχόμενο Φεβρουάριο θα διεκδικήσει την πρόκρισή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Καλλιτεχνική κολύμβηση

Δεν ήρθε το μετάλλιο αυτή την φορά για την Ευαγγελία Πλατανιώτη αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια αποχώρησε από την Φουκουόκα με μία 4η θέση στο τεχνικό σόλο και μία 5η στο ελεύθερο. Μαζί με την Σοφία Μαλκογεώργου είχαν πολύ καλή εμφάνιση στο τεχνικό ντουέτο, όπου η εκτέλεση του προγράμματός του τις έφερε στην 6η θέση. Από τα ομαδικά αγωνίσματα η Εθνική κατέκτησε την υψηλότερη θέση στο τεχνικό ντουέτο όπου ήταν 5η.

Υδατοσφαίριση

Η μεγαλύτερη επιτυχία στο 20ο παγκόσμιο πρωτάθλημα υγρού στίβου για την Ελλάδα ήρθε από την Εθνική ομάδα των ανδρών στην υδατοσφαίριση, αφού ο Θοδωρής Βλάχος και οι παίκτες του ανέβηκαν στο δεύτερο σκαλί του βάθρου και μαζί με το αργυρό μετάλλιο κέρδισαν και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024. Η Εθνική γυναικών δεν κατάφερε να μπει στην 4άδα και τελικά κατετάγη 8η στον κόσμο.

Εθνική ομάδα ανδρών – αργυρό μετάλλιο
Εθνική ομάδα γυναικών – 8η

Καταδύσεις

Ο Νίκος Μόλβαλης και ο Θάνος Τσιρίκος έχασαν για μία θέση την πρόκρισή τους στον τελικό των 10μ συγχρονισμένων καταδύσεων, αφού στα προκριματικά ήταν 13οι και στον τελικό μπαίνουν 12. Ο Μόλβαλης κατέκτησε και την ψηλότερη θέση από ολόκληρη την ελληνική αποστολή σε ατομικό αγώνισμα καθώς στα 10μ σταθεράς ήταν 25ος με 346.70 βαθμούς.