ΦΟΥΚΟΥΟΚΑ 2023 – κολύμβηση: Ιστορικά μετάλλια και ανατροπές (αποτελέσματα)

Η Αυστραλία παραμένει πρώτη στον πίνακα των μεταλλίων μετά το 5ο χρυσό που κέρδισε για αυτήν η Κέιλι Μακιούαν, η Κέιτι Λεντέκι έφτασε τα 5 χρυσά στα 1.500μ ελεύθερο, οι Βρετανοί τρομοκρατούν στο 200άρι ελεύθερο, δίνοντας μια πρώτη εικόνα για το τι θα ακολουθήσει στην 4Χ200μ ελεύθερο και η Ρούτα Μεϊλουτίτε είναι παγκόσμια πρωταθλήτρια μετά από 10 χρόνια.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Το 1-2 έκανε η Βρετανία στα 200μ ελεύθερο με τον Ματ Ρίτσαρντς στην πρώτη του συμμετοχή σε παγκόσμιο πρωτάθλημα να εκθρονίζει τον κάτοχο του τίτλου, Ντάβιντ Πόποβιτς (Ρουμανία), 1:44.30. Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Τομ Ντιν, με 1:44.32 και η τριάδα ολοκληρώθηκε με τον Νοτιοκορεάτη, Σούνγο Χανγκ, με 1:44.42. Η έκπληξη ήταν η 4η θέση του Πόποβιτς που είχε το προβάδισμα μέχρι τα 150μ αλλά δεν άντεξε την πίεση των αντιπάλων του στο τελευταίο 50άρι.

Μετά το χρυσά μετάλλια το 2013 στην Βαρκελώνη, το 2015 στο Καζάν, το 2017 στην Βουδαπέστη και το 2022 ξανά στην Βουδαπέστη, η Κέιτι Λεντέκι (ΗΠΑ) κέρδισε το πέμπτο της μετά από μια κούρσα (όπως όλες) κόντρα στο χρονόμετρο. Τερμάτισε σε 15:26.27, την 3η κορυφαία επίδοση όλων των εποχών, αφήνοντας πίσω της για σχεδόν 17 δευτερόλεπτα την πρωταθλήτρια του 2019, Σιμόνα Κουαντερέλα (Ιταλία) που ακολούθησε με 15:43.31 και στην τρίτη θέση ήταν η Μπίντζιε Λι (Κίνα) με 15:45.71. Το μετάλλιο αυτό αποτελεί το 20ο της Λεντέκι σε παγκόσμια πρωταθλήματα.

Το χρυσό μετάλλιο που της έλειπε κέρδισε η Κέιλι Μακιούαν (Αυστραλία) στον τελικό των 100μ ύπτιο. Μετά το παγκόσμιο ρεκόρ και το χρυσό Ολυμπιακό μετάλλιο στέφθηκε και πρωταθλήτρια κόσμου, σε μία κούρσα όπου η Ρέγκαν Σμιθ ήταν η ταχύτερη στο πρώτο 50άρι αλλά η Αυστραλή έκανε εξαιρετικό τελείωμα. Τερμάτισε σε 57.53 για να καταρρίψει το ρεκόρ αγώνων (57.57), ενώ η Σμιθ ακολούθησε σε 57.78 και τρίτη ήταν η Κάθριν Μπέρκοφ (ΗΠΑ) με 58.25. Η δευτεραθλήτρια κόσμου του 2022, Κάιλι Μας (Καναδάς) έμεινε 4η με 59.09.

Ο Ράιαν Μέρφι (ΗΠΑ) κέρδισε το πρώτο του χρυσό μετάλλιο στο 100άρι ύπτιο και τα κατάφερε κόντρα στον κάτοχο του τίτλου και παγκόσμιο ρέκορντμαν, Τόμας Τσεκόν (Ιταλία). Ο Αμερικανός πήρε τη νίκη στην χεριά αφού τερμάτισε σε 52.22 και ο Τσεκόν έκανε 52.27. Ο Χάντερ Άρμστρονγκ χάρισε ακόμα ένα μετάλλιο στις Ηνωμένες Πολιτείες αφού ήταν τρίτος με 52.58.

Το παγκόσμιο ρεκόρ μπορεί να μην ήρθε για την Ρούτα Μεϊλουτίτε αλλά μετά το αργυρό μετάλλιο πέρσι στο παγκόσμιο της Βουδαπέστης φέτος ήρθε το χρυσό και μάλιστα στέφθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια ξανά μετά από 10 χρόνια. Η κυριαρχία της Λιθουανής δεν αμφισβητήθηκε σε κανένα σημείο της κούρσας και με 1:04.62 τερμάτισε πρώτη, δεύτερη ήταν η αργυρή Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Τατιάνα Σόνμεϊκερ (Νότια Αφρική) με 1:05.84 και τρίτη η χρυσή Ολυμπιονίκης, Λίντια Τζεϊκόμπι (ΗΠΑ) με 1:05.94. Η Λίλι Κινγκ (ΗΠΑ) που ήταν η παγκόσμια πρωταθλήτρια το 2019 έμεινε ξανά εκτός βάθρου όπως και πέρσι.

Πολύ μεγάλος θα είναι ο τελικός στα 200μ ελεύθερο των γυναικών και το παραμικρό λάθος στην στρατηγική της κούρσας θα στοιχίσει. Η χρυσή Ολυμπιονίκης του Τόκιο, Αριάρν Τίτμους (Αυστραλία) θα κολυμπήσει για το νταμπλ μετά το χρυσό στο 400άρι και ήταν η ταχύτερη των ημιτελικών με 1:54.64. Θα κληθεί να αντιμετωπίσει την συμπατριώτισσά της και παγκόσμια πρωταθλήτρια του 2022, Μόλι Οκάλαχαν που έκανε 1:54.91 αλλά και την Σάμερ Μάκιντος που θα επιδιώξει να είναι στο βάθρο μετά την 4η θέση στα 400μ ελεύθερο. Προκρίθηκε ως δεύτερη με το 1:54.67 και η οκτάδα έκλεισε στο 1:56.49 της Μάριτ Στίνμπεργκεν (Ολλανδία).

Σπουδαίος αναμένεται να είναι και ο τελικός των 200μ πεταλούδα των ανδρών. Με την Νο1 επίδοση προκρίθηκε στον τελικό ο Κάρσον Φόστερ (ΗΠΑ) που κατέγραψε 1:53.85, δεύτερος ήταν ο Λεόν Μαρσάν (Γαλλία) 1:54.21 και πολύ καλός ήταν ο Ίλια Καρούν (Καναδάς) με 1:54.28. Τον τελικό συμπλήρωσε ο Κουάν Χουνγκ Γουάνγκ (Κινεζική Ταϊπέι) με 1:54.97.

Ο Χάιγιανγκ Κιν πηγαίνει ολοταχώς για το δεύτερο χρυσό του μετάλλιο στην διοργάνωση μετά τα 100μ πρόσθιο. Στα ημιτελικά των 50μ πρόσθιο έκανε νέο ρεκόρ Ασίας με 26.20 και με την 8η επίδοση μπήκε στον τελικό ο Σαμ Γουίλιαμσον (Αυστραλία) με 27.06. Ο Γιώργος Ασπουγαλής ήταν 15ος με 27.50.