Γαλλία: Μεγάλες εκτός έδρας νίκες για Μιλούζ, Τερβίλ

Η Μιλούζ της Λαμπρούση από 0-2 νίκησε στην έδρα της Ναντ, ενώ η Τερβίλ πέρασε από το Νανσί κι είναι πλέον στην 5η θέση.

του Δημήτρη Τυχάλα

Η Μιλούζ έχανε 2-0 και 15-11, η Ναντ έφτασε σε ματς μπολ (24-23), αλλά κέρδισε 3-2 με κορυφαίες τις Χάακ, Πρίσλεϊ, ενώ η Λαμπρούση μπήκε ως αλλαγή μόνο στο 2ο σετ.

Η Τερβίλ με την Άννα Σπανού πρώτη σκόρερ με 18 πόντους (14/33 επ., 4 μπλοκ, 25% υπ.-10% άριστες σε 20 προσπάθειες) νίκησε στην έδρα της Νανσί. Κομβικό το β’ σετ όπου το 20-16 έγινε 20-23 με 3 πόντους Σπανού και 3 της Μιμς, για να προηγηθεί 24-23η Νανσί, αλλά στο 24-24 μπλοκ και επίθεση της Σπανού διαμόρφωσαν το 24-26.

Στο ντέρμπι των Καννών έγινε φοβερό ματς με το πρώτο σετ να διαρκεί 48 λεπτά και να τελειώνει 39-41 για την Λε Κανέ, αλλά τη νίκη πήραν οι Κάννες με 3-2.