ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Γαλλία – Νορβηγία στον τελικό του παγκόσμιου

Μετά από συγκλονιστικό ημιτελικό που κρίθηκε στην παράταση, η Νορβηγία πήρε την πρόκριση για τον τελικό κόντρα στη Γαλλία αφήνοντας εκτός την Κροτία.

Την εκδίκηση τους πήραν οι Νορβηγοί κόντρα τους Κροάτες για το χαμένο χάλκινο μετάλλιο στο περσινό ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και τον αποκλεισμό από τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Οι Σκανδιναβοί επικράτησαν στην παράταση 28-25 και ενώ οι Κροάτες είχαν την ευκαιρία να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στην κανονική περίοδο, καθώς σε νεκρό χρόνο κέρδισαν πέναλτι με το σκορ να είναι 25-25. Ο Ζλάτκο Χόρβατ που ήταν ο κορυφαίος των Κροατών με έξι τέρματα, εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Τόρμπγιορν Μπέργκερουν έκανε εκπληκτική απόκρουση και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί οι Νορβηγοί ήταν πιο ψύχραιμοι και τελικά πήραν τη νίκη 28-25.
Στον τελικό θα αντιμετωπίσουν τους Γάλλους, ενώ οι Κροάτες θα διεκδικήσουν με τους Σλοβένους το χάλκινο μετάλλιο.