Γενηδουνιάς: «Δεν μας φτάνει πια να είμαστε στην ελίτ, θέλουμε την κορυφή»

Μετά τον χαμένο ημιτελικό με την Ιταλία, ο Ντίνος Γενηδουνιάς, από τους κορυφαίους παίκτες της Εθνικής στη Βουδαπέστη, έδωσε το στίγμα. Η τετράδα πλέον δεν είναι αρκετή.

Εμφανώς συγκινημένος από την υπερπροσπάθεια με την στενάχωρη κατάληξη, ο Ντίνος Γενηδουνιάς που πραγματοποιεί εξαιρετικό τουρνουά στο παγκόσμιο, τόνισε πως να βρίσκεται η Εθνική μεταξύ των κορυφαίων ομάδων στον κόσμο δεν είναι πλέον αρκετό. «Όποιον και αν ρωτήσετε, τους προπονητές, τους συμπαίκτες μου θα σας πουν ότι το να είμαστε στην ελίτ δεν μας φτάνει πια. Οφείλουμε στους εαυτούς μας πάνω από όλα να φτάσουμε στην κορυφή σύντομα».
Ο Γενηδουνιάς αναφέρθηκε και στο παιχνίδι με την Ιταλία. «Ο αγώνας κρίθηκε στον παίκτη παραπάνω. Οι Ιταλοί έβαλαν ένα μεγάλο γκολ στο ριμπάουντ μετά από παίκτη παραπάνω. Εμείς από την πλευρά μας χάσαμε πολλά στο τελευταίο οκτάλεπτα, χάσαμε και διπλό παραπάνω που ήταν και μια μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσουμε στο γκολ τρία λεπτά πριν από τη λήξη. Δεν υπάρχουν δικαιολογίες. Δεν έχουμε χρόνο να απογοητευόμαστε και να σκύβουμε το κεφάλι. Έχουμε έναν τελικό σε δύο μέρες και πάμε να διεκδικήσουμε ένα μετάλλιο. Δεν μας περισσεύουν τα μετάλλια. Πάμε να κερδίσουμε ακόμα ένα. Θα πρέπει να παίξουμε σα να είναι ο μεγάλος τελικός. Σίγουρα υπάρχει απογοήτευση και στεναχώρια αλλά οφείλουμε στους εαυτούς να βρούμε το πάθος, τη θέληση, να συσπειρωθούμε και να αγωνιστούμε σε αυτό το υπέροχο κολυμβητήριο να διεκδικήσουμε ένα μετάλλιο για την Ελλάδα».

Από την πλευρά του ο Θοδωρής Βλάχος αναφέρθηκε και αυτός στις λεπτομέρειες που έκριναν τον αγώνα. «Προσπαθήσαμε πολύ να είμαστε μέσα στο παιχνίδι. Ξεκινήσαμε με 3-1 από τους Ιταλούς αλλά καταφέραμε να επιστρέψουμε στον αγώνα. Είχαμε καλές άμυνες όμως δεν ήμασταν αποτελεσματικοί στον παίκτη παραπάνω. Δεν μας βγήκαν τα σουτ, ιδίως σε δυο περιπτώσεις στο τέλος και είχαμε και μια αδράνεια στην άμυνα όπου δεν έπρεπε να δεχθούμε το γκολ το οποίο έκανε τη διαφορά στο τέλος. Τα παιδιά προσπάθησαν πολύ όμως ένας ημιτελικός δεν είναι εύκολος ιδίως με μία Ιταλία που έπαιξε και στον προηγούμενο αγώνα εξαιρετικά. Ωστόσο δεν έχουμε να ζηλέψουμε τίποτα από την εμφάνιση τους και την προσπάθεια τους. Ίσως αν ήμασταν λίγο πιο προσεχτικοί να τα είχαμε καταφέρει. Κυνηγήσαμε την ισοφάριση μέχρι το τέλος και δεν τα καταφέραμε στις λεπτομέρειες όμως νομίζω η Ιταλία σήμερα ήταν καλύτερη» τόνισε ο προπονητής της Εθνικής και συμπλήρωσε: «Την Κυριακή θα παίζαμε σε τελικό έτσι και αλλιώς. Θα παίξουμε για το μετάλλιο και αν καταφέρουμε να κατακτήσουμε το μετάλλιο με καλή εμφάνιση θα ηρεμήσουμε για να συνεχίσουμε παρακάτω».