ΤΖΟΥΝΤΟ

Γεωργιανός ο διάδοχος του Ρινέρ!

Δεν υπήρχε τζουντόκα στην κατηγορία των βαρεών βαρών που να ήθελε περισσότερο τον τίτλο από τον Γκουράμ Τουσισβλίλι. Ο Γεωργιανός πήρε το χρυσό μετάλλιο και χρίστηκε στο Μπακού ο διάδοχος του Τέντι Ρινέρ.

Για πρώτη φορά από το 2007 στην κατάταξη της κατηγορίας των +100κ. του παγκόσμιου πρωταθλήματος στην πρώτη θέση δεν υπήρχε το όνομα του Τέντι Ρινέρ. Ο Γάλλος που επέλεξε φέτος και του χρόνου να μην αγωνιστεί στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, άφησε ανοιχτό το πεδίο και τον τίτλο κέρδισε το Νο1 της παγκόσμιας κατάταξης που είναι και ο τζουντόκα που ζορίζει περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο τον Γάλλο σούπερ σταρ.
Ο 23χρονος Τουσισβίλι που ήταν 5ος ένα χρόνο πριν στη Βουδαπέστη, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο κερδίζοντας και τους πέντε αγώνες του με ίπον. Ο «Πύργος της Τιφλίδας» όπως είναι το προσωνύμιο του, νίκησε στον τελικό το γηπεδούχο Αζέρο Ουσάνγκι Κοκάουρι παρουσία του προέδρου της χώρας, Ιλχάμ Αλίεφ. Τα αργυρά μετάλλια κατέληξαν στον Ιάπωνα Χισαγιόσι Χαρασάβα και τον Μογγόλο Ντουρενμπαγιάρ Ουλζιμπαγιάρ.
Στα +78κ. των γυναικών, η 21χρονη Γιαπωνέζα Σάρα Ασαχίνα που φέρει τον τίτλο της παγκόσμιας πρωταθλήτρια στην όπεν κατηγορία, κέρδισε τον τελικό την εξαιρετκή Κουβανή (με τα τρία Ολυμπιακά μετάλλια και τους δύο παγκόσμιους τίτλους) Ιντάλις Ορτίζ στο χρυσό σκορ με την τελευταία να δέχεται τρεις παρατηρήσεις. Η Βόσνια Λαρίσα Τσέριτς και η Τουρκάλα Καϊρά Σαγίτ κατέκτησαν τα χάλκινα μετάλλια.
Το παγκόσμιο πρωτάθλημα ολοκληρώθηκε με την Ιαπωνία (αναμενόμενο) να είναι η πρώτη δύναμη έχοντας κυριολεκτικά σαρώσει. Με επτά χρυσά μετάλλια, πέντε αργυρά και τέσσερα χάλκινα έστειλε το μήνυμα ενόψει Ολυμπιακών. Δεύτερη δύναμη η Νότια Κορέα με δύο χρυσά και ένα χάλκινο ενώ παγκόσμιους τίτλους κατέκτησαν (από έναν) η Γαλλία, η Γεωργία, το Ιράν, η Ουκρανία και η Ισπανία.
Αύριο ξεκινά το ομαδικό με το οποίο ολοκληρώνεται το παγκόσμιο πρωτάθλημα στο Μπακού.