Γερμανία: Η Στουτγάρδη πήρε το «ελληνικό» ντέρμπι

Με εμφάνιση πρωταθλήτριας η Στουτγάρδη πέρασε σαν σίφουνας από την έδρα της Πότσδαμ στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής επικρατώντας άνετα με 3-0!

Του Δημήτρη Τυχάλα

Η Στουτγάρδη έκανε μόλις 14 λάθη σε όλο το ματς ενώ η Πότσδαμ 23 (τα 12 στο πρώτο σετ) και δεν κινδύνεψε σε κανένα σημείο του αγώνα, έχοντας πρώτη σκόρερ την Ρίβερς με 14 πόντους, αλλά καθοριστικές ήταν οι δύο κεντρικές Λόχουϊς, Σαμαντάν που είχαν από 5 μπλοκ (!).

Αυτή ήταν η 5η νίκη σε ισάριθμα ματς για την ομάδα του Γιάννη Αθανασόπουλου που έχει χάσει μόλις 2 σετ, ενώ αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα του Γκιγιέρμο Ναράνχο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Πότσδαμ-Στουτγάρδη 0-3 (20-25, 22-25, 17-25)
Ντρέσντνερ-Έρφουρτ 3-1 (25-18, 25-18, 23-25, 25-23)
Στράουμπινγ-Σουλ 3-0 (25-20, 25-16, 25-18)