Για ένα σερβίς…

Ένα χαμένο σερβίς και μια κακή συνεννόηση σε επίθεση πρώτου χρόνου, οδήγησαν την Εθνική ομάδα των παμπαίδων στην ήττα, στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της ιστορίας της, κόντρα στην Σερβία για την πρεμιέρα του βαλκανικού πρωταθλήματος.

Οι πιτσιρικάδες του Νίκου Ζαλμά ηττήθηκαν με 3-2 από την Σερβία μετά από μία μάχη 2.5 ωρών, όπου η πρώτη ευκαιρία για την Εθνική χάθηκε στο τέταρτο σετ (κι ενώ ήμασταν μπροστά με 2-1 σετ) καθώς εκεί προηγηθήκαμε με 20-17, αλλά δεχθήκαμε σερί 1-8 για να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι, προηγήθηκαν με 14-11, ωστόσο η Εθνική ισοφάρισε 14-14 για να ακολουθήσουν τα δύο λάθη που μας οδήγησαν στην ήττα.
«Είμαστε αρκετά ευχαριστημένοι από την προσπάθεια όλων των αθλητών, Φτάσαμε πολύ κοντά σε μια σημαντική νίκη και θεωρώ πως αν είχαμε κάποια φιλικά παιχνίδι στα πόδια μας ίσως να κερδίζαμε», δήλωσε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Νίκος Ζαλμάς ο οποίος στο αυριανό παιχνίδι με την Μολδαβία μάλλον θα προφυλάξει τους Κωτσάκη (υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα στο πρώτο σετ, αλλά συνέχισε να παίζει), Καπετανίδη (χτύπησε τον αντίχειρα του σε μια προσπάθεια για άμυνα).
Τα σετ 21-25, 25-22, 25-21, 21-25, 14-16)
Ελλάδα (Ζαλμάς) Στεφανίδης 4 (1/3 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μακρυγιάννης 6 (3/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Καπετανίδης 23 (18/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 35% άριστες), Κωτσάκης 10 (7/20 επ., 3 άσοι, 63% υπ. – 53% άριστες), Ράπτης 16 (14/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 13 (7/15 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ, 38% υπ. – 25% άριστες) / Ανδρεόπουλος, Γεωργίου, Κωνσταντίνου 3 (1/3 επ., 2 άσοι, 50% υπ. – 50% άριστες), Ρουσσόπουλος.
Σερβία Μάγιαντιτς, Μάρκοβιτς 1 (1/3 επ.), Ρούντιτς 13 (7/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Σκάκιτς 13 (10/19 επ., 3 άσοι, 51% υπ. – 40% άριστες), Μέλιανατς 10 (8/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παούνοβιτς 13 (12/21 επ., 1 μπλοκ) / Τζόρτζεβιτς 4 (2/3 επ., 2 άσοι), Κρίστιτς 13 (8/20 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 82% υπ. – 71% άριστες), Βουκμίροβιτς 2 (1/6 επ., 1 άσο), Σλιγιεπέρτσεβιτς 1 (1/1 επ.), Νέγκιτς.