ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΕΪ

Για την τρίτη θέση η Εθνική ανδρών

Η αήττητη προέλαση της Εθνικής ανδρών μπιτς βόλεϊ στο τουρνουά όπεν στην Αττάλεια της Τουρκίας σταμάτησε στον ημιτελικό της διοργάνωσης όπου ηττήθηκε με 2-0 (21-16, 21-17) από τους Γερμανούς Μπέκερμαν, Φλάγκεν.

Οι Γιώργος Κοτσιλιάνος, Νίκος Ζουπάνης μπορεί αν έχασαν την ευκαιρία να παίξουν στον πρώτο τελικό ενός τουρνουά του World Tour, αλλά στις 15:30 θα διεκδικήσουν το χάλκινο μετάλλιο με τον ηττημένο του άλλου ημιτελικού Σαμοίλοφς, Σμέντινς (Λετονία) – Φίγιαλεκ, Προύντελ (Πολωνία).
Όσον αφορά τον αγώνα με τους Γερμανούς και στα δύο πρώτα σετ η Εθνική βρέθηκε να κυνηγά διαφορές τις οποίες κατάφερε να καλύψει αλλά χωρίς να έχει την ανάλογη συνέχεια.
Στο α’ σετ το 6-10 έγινε 9-10, αλλά αμέσως οι αντίπαλοι ξέφυγαν με 9-12, ενώ στο β’ σετ το 5-8 έγινε 12-11 όμως και πάλι αμέσως οι Γερμανοί ξέφυγαν με 12-14 και 14-18 φτάνοντας στη νίκη.