ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

Γιάντσιος και Λιούτα ξεχώρισαν στο ΟΑΚΑ

Ο Κωνσταντίνος Γιάντσιος και η Σταυρούλα Λιούτα ήταν οι μεγάλοι νικητές στον αγώνα τοξοβολίας κλειστού χώρου που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων.

Ο αθλητής του Σ.Τ.Τετραπτερυλλίς είχε απέναντί του τον πρωταθλητή Ελλάδος (Ανοιχτού Χώρου),  Παναγιώτης Ξαρχογιαννόπουλος, ο οποίος είχε κατακτήσει τον τίτλο στο πρόσφατο Πανελλήνιο πρωτάθλημα στο “Απόστολος Νικολαΐδης” τον περασμένο Οκτώβριο.

Παρά το γεγονός αυτό ο Γιάντσιος ήταν εξαιρετικός από την απόσταση των 18μ. και με συνολική επίδοση 562/600 (30 10άρια) κατέκτησε την πρώτη θέση. Από την άλλη ο Ξαρχογιαννόπουλος (Χολαργός), αν και ήταν μόλις τρεις πόντους πίσω από τον Γιάντσιο, στο δεύτερο γύρο έχασε έδαφος και με την τέταρτη καλύτερη επίδοση ολοκλήρωσε τη προσπάθειά του με 554/600 (25 10άρια).

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Βασίλης Καλογγιάνης (Αχαιοί), έχοντας μόλις έναν πόντο λιγότερο από τον Ξαρχογιαννόπουλο 553/600 (29 10αρια).

Οι «ακρίδες» (Τετραπτερυλλίς) είδαν στην κορυφή του βάθρου και τη Σταυρούλα Λιούτα, η οποία επικράτησε στη κατηγορία των γυναικών με επίδοση 544/600 (23 10άρια). Στη δεύτερη θέση βρέθηκε η Δέσποινα Μαραγκουδάκη (Σκοπευτική Λέσχη Κρήτης) με 535/600 (24 10άρια), ενώ χάλκινη ήταν η επίσης τοξότρια του Σ.Τ. Τετραπτερυλλίς, Στέλλα Μαρωνίτη με 531/600.

Στους Νέους Άνδρες νικητής ήταν ο 18χρονος τοξότης του Πανελληνίου, Άρης Σπαταλάς με 552/600, ενώ στις Νέες Γυναίκες την πρώτη θέση κατέλαβε η Ελευθερία Τσιράκη (Σ.Τ. Τετραπτερυλλίς).