Γιορντάνοφ λαμπρός οδηγεί τον Φοίνικα

Ο Μπόμπι Γιορντάνοφ σταμάτησε στους 37 πόντους κι ο Φοίνικας ολοκλήρωσε την τουρνέ στη Βόρειο Ελλάδα με δεύτερη νίκη καθώς μετά το 3-0 στην Αλεξανδρούπολη άλωσε και το Αιγίνιο επικρατώντας με 3-1 της τοπικής Νίκης.

Ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο γ’ σετ εκεί όπου η Νίκη προηγήθηκε με 16-11 και 17-13, αλλά δεν άντεξε στην πίεση του σερβίς των φιλοξενούμενων (11 άσους) συνολικά με τον Βούλγαρο να τελειώνει τις περισσότερες κόντρα μπάλες και να είναι αυτός που έβαλε και την σφραγίδα του διαμορφώνοντας και το 22-25 στο δ’ σετ.
Η Νίκη στο πρώτο ματς χωρίς τον Γκόρτσανιουκ είδε τον Λουκούμι να είναι καλός επιθετικά, αλλά είχε θέματα στην υποδοχή (έδωσε 5 άσους) κι έχασε μεγάλη ευκαιρία να απομακρυνθεί οριστικά από την επικίνδυνη ζώνη.
Τα σετ: 25-22, 19-25, 24-26, 22-25
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 8 (5/7 επ., 3 άσοι), Μαυροβουνιώτης 15 (12/32 επ., 3 μπλοκ, 44% υπ. – 19% άριστες), Ντίνας 6 (4/8 επ., 2 μπλοκ), Κουϊγιάδα 13 (9/11 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 17 (15/31 επ., 2 μπλοκ), Λουκούμι 11 (9/17 επ., 2 μπλοκ, 56% υπ. – 24% άριστες), Ραΐκοβιτς –λ (68% υπ. – 37% άριστες) / Παπαλεξίου, Ρεμπούτζιας, Μήλης.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 7 (4/5 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1/1 επ.), Λινζ 7 (4/9 επ., 3 άσσοι, 67% υπ. – 17% άριστες), Γιορντάνοφ 37 (35/54 επ., 2 άσοι), Πέτερλιν 16 (14/27 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 12% άριστες), Γάτσης 5 (3/6 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ζήσης –λ (74% υπ. – 42% άριστες) / Στεφανίδης, Ηλίας 1 (1 άσο), Σούρδι 5 (3/12 επ., 2 άσοι, 55% υπ. – 27% άριστες),, Σταυρακάκης.