Γύρος Γαλλίας 2021: Στην κορυφή για δεύτερη χρονιά ο Πογκάτσαρ

21 ετάπ μετά την έναρξη του Γύρου Γαλλίας και ο Τάντεγ Πογκάτσαρ της UAE Emirates κατέκτησε τον τίτλο του νικητή για δεύτερη συνεχόμενη φορά, στο ίδιο γκραν τουρ.

Από το όγδοο ετάπ και μετά, ο Πογκάτσαρ ήταν διαρκώς στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης με την χρονική διαφορά από τον δεύτερο ποδηλάτη να ξεκινάει από το 1:48 και να φτάνει ως και τα 5:39 λεπτά. Μέχρι την είσοδό του στην γαλλική πρωτεύουσα, όπου και ολοκληρώθηκε ο αγώνας, κράτησε σταθερά το προβάδισμα. Έτσι παρόλο που στο τελευταίο ετάπ ατομικής χρονομέτρησης τερμάτισε 72ος, το αποτέλεσμα δεν επηρεάστηκε και σήκωσε το τρόπαιο του Γύρου Γαλλίας 10 μήνες μετά την πρώτη του νίκη στο ίδιο γκραν τουρ. Ο χρόνος που χρειάστηκε για να διανύσει τα 3.414,4 χιλιόμετρα της διαδρομής ήταν 82:56:36. Πλέον, επόμενος του στόχος είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Τόκιο όπου θα αγωνιστεί στην ποδηλασία δρόμου πλάι στον συμπατριώτη του Πρίμοζ Ρόγκλιτς τον οποίο είχε αφήσει δεύτερο στο Γύρο Γαλλίας 2020. Μαζί με τον Πογκάτσαρ στο βάθρο ανέβηκε ο Γιόνας Βίνγκεγκααρντ (2ος) και ο Ρίτσαρντ Καράπαζ (3ος). Για τον 24χρονο Βίνγκεγκααρντ η θέση αυτή αποτελεί την καλύτερη που έχει καταλάβει σε γκραν τουρ ενώ για τον 28χρονο Καράπαζ, είναι η καλύτερη στο Γύρο Γαλλίας, αφού έχει στο βιογραφικό του νίκη στον Τζίρο το 2019.