Γκαρσία Λεόν και Κάρλστρεμ οι νικητές στο Ποντεμπράντι

Δύο πολύ καλές κούρσες στα 20χλμ βάδην πραγματοποιήθηκαν στην καθιερωμένη διοργάνωση του Ποντεμπράντι με τα φαβορί να επιβεβαιώνονται και να στέλνουν τα μηνύματα τους ενόψει του παγκοσμίου πρωταθλήματος στην Αττάλεια.

Πρώτα δόθηκε η εκκίνηση στα 20χλμ βάδην των γυναικών και η Κίμπερλι Γκαρσία Λεόν ήταν η απόλυτη κυρίαρχος, καταγράφοντας νέο ρεκόρ διαδρομής. Η βαδίστρια από το Περού πέρασε πρώτη την γραμμή του τερματισμού σε 1:27:08, αφήνοντας δεύτερη την Γκλέντα Μορεχόν (Εκουαδόρ) με 1:27:21 και την τρίτη θέση κατέκτησε η Αντονέλα Παλμισάρο (Ιταλία) με 1:27:27.
Στον αγώνα των ανδρών ταχύτερος όλων ήταν το δευτεραθλητής κόσμου για το 2023, Πέρσεους Κάρλστρεμ. Ο Σουηδός κατέγραψε όπως και η Γκαρσία Λεόν, νέο ρεκόρ αγώνων με το χρονόμετρο να καταγράφει 1:18:22. Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο χάλκινο Ολυμπιονίκης του Τόκιο στα 50χλμ βάδην, Έβαν Ντάνφι, με τον Καναδό να τερματίζει σε 1:18:41. Την τριάδα των νικητών συμπλήρωσε ο Τσιάο Μπονφίμ (Βραζιλία) με 1:18:50. Ο Κωνσταντίνος Ντεντόπουλος ολοκλήρωσε την κούρσα του στην 52η θέση με επίδοση 1:31:49.