ΑμεΑ

Γκραν πρι Ντουμπάι: Χρυσοί Στεφανουδάκη και Κουρδής

Δεύτερη μέρα σήμερα των αγώνων στο γκραν πρι στίβου που φιλοξενείται στο Ντουμπάι και οι αθλητές και αθλήτριες της προ-Παραολυμπιακής ομάδας που ταξίδεψαν στα Ηνωμένα Αραβικά Εμιράτα με τη στήριξη της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής, ήταν και πάλι οι πρωταγωνιστές.

Φοβερός αγώνας έγινε στον ακοντισμό των ανδρών των κατηγοριών F52/53/54 με τον Μανώλη Στεφανουδάκη να κερδίζει το χρυσό μετάλλιο με βολή στα 29.33μ σε μια μεγάλη μονομαχία με τον ανεξάρτητο αθλητή, Ιβάν Ραβένκο που έστειλε το δικό του ακόντιο στα 29.24μ. Οι βολές του Στεφανουδάκη κατά σειρά ήταν 28.29 – 29.32 – 29.33 – Χ 28.92 – 26.53 μέτρα.

Απόλυτη ελληνική κυριαρχία στο μήκος ανδρών της κατηγορίας Τ63/64 με τον Αναστάσιο Κουρδή να κατακτά το χρυσό μετάλλιο και μάλιστα ήταν ο μοναδικός που κατάφερε να ξεπεράσει τα έξι μέτρα. Πήδηξε 6.11μ έχοντας κατά σειρά άλματα δύο άκυρα άλματα για να συνεχίσει με 6.03 – 5.80 – Χ – 6.11 μέτρα. Το αργυρό μετάλλιο πήγε στον Μιχάλη Σεΐτη με 5.97, ενώ ο Γιώργος Ανυφαντής ήταν 4ος με 5.61μ.

Στη σφαιροβολία F32 o Δημήτρης Ζησίδης έκανε εξαιρετικό αγώνα για να κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο με καλύτερη βολή στα 9.31μ. Οι προσπάθειες του κατά σειρά ήταν 8.48 – Χ – 8.60 – 9.17- 9.22 και 9.31 μέτρα. Νικητής αναδείχθηκε ο Αλγερινός Γουαλλιντ Φερχάντ με βολή στα 9.53μ.
Στο ίδιο αγώνισμα, αλλά στην κατηγορία F33, o Ματέους Γκραμπριέλτσικ ήταν 5ος με βολή στα 6.78μ.

Στη δισκοβολία γυναικών κατηγορίας F56/57, η Τάνια Κεραμυδά έριξε βολή στα 19.01μ και ολοκλήρωσε τον αγώνα της στην 5η θέση.