ΓΛΑΣΚΟΒΗ 2024 – 2η μέρα review: Σούπερ – Μπολ και πάρτι για τους Βρετανούς

Η σημερινή μέρη ήταν αυτή που ήλπιζαν οι οικοδεσπότες, με τους αθλητές τους να μην απογοητεύουν. Η Μόλι Κόντερι και ο Τζος Κερ χάρισαν δύο χρυσά μετάλλια στην Βρετανία, ενώ η Φέμκε Μπολ έβαλε για ακόμα μία φορά φωτιά στα χρονόμετρα. Σπουδαία μέρα και για την Αγία Λουκία που πανηγύρισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της.

Τριπλούν ανδρών
Ο Δημήτρης Τσιάμης επιχειρούσε πρώτος τα άλματά του στον τελικό του τριπλούν μέχρι και το τρίτο άλμα, όμως σήμερα δεν κατάφερε να περάσει τα 16 μέτρα. Στην πρώτη του προσπάθεια ήταν άκυρος, στην δεύτερη προσγειώθηκε στα 15.95μ και στην τρίτη κατέγραψε 15.87μ. Με μεγαλύτερη επίδοση το 15.95μ ο Τσιάμης ολοκλήρωσε τον αγώνα του στην 14η θέση. Ταξίδεψε στην Γλασκόβη με 16.26μ και με αυτόν τον τρόπο τελείωσε η σεζόν του κλειστού. Από εδώ και πέρα θα εστιάσει στον ανοιχτό.
Μεγάλος νικητής ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του ανοιχτού, Χιουζ Φαμπρίς Ζανγκό. Ο τριπλουνίστας από την Μπουρκίνα Φάσο πήδηξε 17.53μ, που αποτελεί την καλύτερη επίδοση για τον ίδιο την φετινή σεζόν. Δεύτερος ολοκλήρωσε ο Γιάσερ Τρίκι (Αλγερία) με 17.35μ και τρίτος ο Τιάγκο Περέιρα (Πορτογαλία) με 17.08μ.

3.000μ γυναικών
Η Ελ Πιέρ (ΗΠΑ) έκανε την μεγάλη ανατροπή και κέρδισε το μεγάλο φαβορί. Η Αμερικανίδα έκανε την αντεπίθεση της στα τελευταία μέτρα και με χρόνο 8:20.87 κατέρριψε το ρεκόρ αγώνων που άνηκε με 8:33.82 στην Έλι Βαν Χουλστ (Ολλανδία) από το 1989. Με την Πιέρ να κατακτά το χρυσό, η Γκούνταφ Τσεγκάι (Αιθιοπία) περιορίστηκε στην δεύτερη θέση με 8:21.13 και το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Μπεατρίς Τσέπκοετς (Κένυα), με χρόνο 8:22.68, το οποίο αποτελεί εθνικό ρεκόρ.

3.000μ ανδρών
Οι Σκοτσέζοι ξαναχτυπούν για ακόμα μία φορά και πάλι με τον Τζος Κερ. Το περασμένο καλοκαίρι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Βουδαπέστης θύμα του στα 1.500μ ήταν ο Γιάκομπ Ινγκεμπρίγκτσεν (Νορβηγία) και σήμερα στην Γλασκόβη ο Σέλεμον Μπαρέγκα. Στον τελικό των 3.000μ ο Κερ είχε πολλές δυνάμεις στην τελευταία στροφή και κατάφερε να περάσει μπροστά και να κρατήσει το προβάδισμά του μέχρι την γραμμή του τερματισμού. Στέφθηκε παγκόσμιος πρωταθλητής με 7:42.98, ο Μπαρέγκα που ήταν το μεγάλο όνομα έμεινε τελικά τρίτος με 7:43.64, καθώς τον προσπέρασε και ο Γιάρεντ Νουγκούσε, με τον Αμερικανό να τερματίζει σε 7:43.59.

Επί κοντώ γυναικών
Η Κατερίνα Στεφανίδη, έχασε αρκετές προπονήσεις πριν το ταξίδι στη Γλασκόβη λόγω ίωσης και όπως ήταν φυσικό αυτό επηρέασε και την παρουσία της στο παγκόσμιο. Ξεκίνησε τον τελικό από το 4.40μ το οποίο πέρασε με την πρώτη, όπως και το 4.55μ που ήταν το ύψος που ολοκλήρωσε τον αγώνα καθώς είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στο 4.65μ.
Ο τελικός είναι σε εξέλιξη, με την Αλίσα Νιούμαν (Καναδάς) να μην ξεκινά τον αγώνα καθώς γύρισε τον αστράγαλο της στην τελευταία προπόνηση, τη Βίλμα Μούρτο (Φινλανδία) να σταματά λόγω ενοχλήσεων στο 4.55μ (το πέρασε με την τρίτη) και την Μαργκότ Σεβριέ να αποχωρεί τραυματίας έχοντας άσχημη πτώση σε προσπάθεια της στο 4.65μ.
Μεγάλη νικήτρια ήταν η Μόλι Κόντερι κατακτώντας το πρώτο μετάλλιο στην καριέρα της στην κατηγορία των γυναικών. Η Βρετανίδα επικράτησε με 4.80μ όσο έκανε και η Ελίζα Μακάρντνεϊ, η οποία όμως χρειάστηκε τρία άλματα για να το υπερβεί σε αντίθεση με την Κόντερι που έκανε δύο άλματα. Η Νεοζηλανδή επιστρέφει σε βάθρο μεγάλης διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2018 όταν και ήταν δεύτερη στους κοινοπολιτειακούς αγώνες της Χρυσής Ακτής. Τρίτη ήταν η Κέιτι Μουν (ΗΠΑ) με 4.75μ η οποία προσθέτει ακόμα ένα μετάλλιο στην συλλογή της.

400μ γυναικών
Η Φέμκε Μπολ (Ολλανδία) επιβεβαίωσε το ρόλο του απόλυτου φαβορί τρέχοντας τρομερό δεύτερο 200αρι και πλησίασε ακόμα περισσότερο τα 48 δευτερόλεπτα. Με το σημερινό παγκόσμιο ρεκόρ στα 49.17 η Ολλανδέζα έχει στην κατοχή της επτά από τις 13 καλύτερες επιδόσεις όλων των εποχών έχοντας 49.17 – 49.24 – 49.26 – 49.63 – 49.69 – 49.85 – 49.96.
Σούπερ εμφάνιση και από την Λιέκε Κλάβερ (Ολλανδία) με 50.16 που κέρδισε το αργυρό μετάλλιο με την Αμερικανίδα Αλέξις Χολμς να είναι τρίτη με 50.24 κάνοντας ατομικό ρεκόρ.

400μ ανδρών
Μάλλον δεν τον θέλουν τα 400μ απλά τον Κάρστεν Βάρχολμ (Νορβηγία) που εκκίνησε στον τελικό του παγκοσμίου πρωταθλήματος κλειστού στίβου της Γλασκόβης ως φαβορί και για τρία μέτρα δεν επιβεβαίωσε τον τίτλο του καθώς έχασε από τον Βέλγο Αλεξάντερ Ντουμ που τερμάτισε σε 45.25 κάνοντας και Εθνικό ρεκόρ, για να συνεχίσει την παράδοση της οικογένειας των Μπορλέ που έχουν χαρίσει στο Βέλγιο χρυσό, αλλά στην 4Χ400μ (Βελιγράδι 2022). Χάλκινο μετάλλιο για την Τζαμάικα με τον Ρασίν Μακντόναλντ.

60μ εμπόδια ανδρών
Ο Γκραντ Χόλογουεϊ (ΗΠΑ) ολοκλήρωσε ακόμα μία σεζόν στον κλειστό αήττητος. Ο κάτοχος του παγκοσμίου ρεκόρ ήταν ο καλύτερος με διαφορά στον τελικό, καθώς τερμάτισε σε 7.29 για να ισοφαρίσει το ρεκόρ αγώνων και να αφήσει δεύτερο τον Λορέντζο Σιμονέλι (Ιταλία) με 7.43, επίδοση που αποτελεί νέο εθνικό ρεκόρ. Την τριάδα συμπλήρωσε ο Γάλλος Γιουστ Κβάου Ματέ, ο οποίος τερμάτισε την κούρσα του σε 7.47. Στον τελικό συμμετείχε και ο Κύπριος πρωταθλητής, Μίλαν Τραΐκοβιτς, του οποίο η επαφή με εμπόδιο έκοψε πολύ την ταχύτητά του και με 7.59 κατέκτησε την 8η θέση.

60μ γυναικών
Η Τζούλιεν Άλφρεντ έγραψε ιστορία για την Αγία Λουκία, κερδίζοντας το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την χώρα της. Η 22χρονη ήταν η ταχύτερη στον μεγάλο τελικό, ισοφαρίζοντας την κορυφαία επίδοση στον κόσμο με 6.98, την οποία είχε σημειώσει στα ημιτελικά η Έβα Σβόμποντα. Η Πολωνή που έχει τρομερή εκρηκτικότητα στην εκκίνηση, δεν της βγήκε στον τελικό και τελικά ήταν δεύτερη με 7.00. Το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε η Ζαϊνάμπ Ντόσο, η οποία τερμάτισε σε 7.05.

Έπταθλο ανδρών
Μεγάλη μάχη γίνεται στο έπταθλο των ανδρών και με την ολοκλήρωση του σημερινού προγράμματος έχουν ολοκληρωθεί και τα τέσσερα από τα επτά αγωνίσματα. Ο Κεν Μούλινγκς (Μπαχάμες) που έχει την κορυφαία επίδοση στον κόσμο, ήταν τρίτος μέχρι το τρίτο αγώνισμα (σφαιροβολία) αλλά έκανε ένα πολύ καλό ύψος. Πέρασε το 2.16μ και πλέον βρίσκεται στην πρώτη θέση με 3637 βαθμούς. Δεύτερος ακολουθεί ο Σάιμον Έχαμερ (Ελβετία), που έχασε το προβάδισμά του και πλέον είναι πίσω από τον Μούλινγκς με 3558 βαθμούς. Τρίτος είναι ο Γιοχάνες Ερμ (Εσθονία) με 3552 βαθμούς. Αύριο οι επταθλητές θα αγωνιστούν στα 60μ εμπόδια, το επί κοντώ και τα 1.000μ.