ΓΛΑΣΚΟΒΗ 2024 – 4Χ400μ: Δεν χάνουν οι τρομεροί Βέλγοι!

Και πάλι στην κορυφή του κόσμου είναι το Βέλγιο το οποίο ξέρει να συνθέτει την καλύτερη τετράδα του κόσμου στην σκυταλοδρομία 4Χ400μ των ανδρών και μετά από μία φανταστική μάχη μέχρι τον τερματισμό επικράτησε επί των ΗΠΑ και κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο.

Η ομάδα των Ηνωμένων Πολιτειών που αποτελούνταν από τους Τζάκορι Πάτερσον, Μάθιου Μπόλινγκ, Νόα Λάιλς και Κρίστοφερ Μπέιλι είχαν το προβάδισμα μέχρι και τα τελευταία 50 μέτρα της κούρσας, αλλά οι Βέλγοι δεν είχαν πει ακόμα την τελική τους λέξη. Οι Τζόναθαν Σακούρ, Ντίλαν Μπορλέ, Κρίστιαν Ιγκουασέλ και Αλεξάντερ Ντουμ βρίσκονταν πίσω από τους Αμερικανούς και στην τελευταία αλλαγή που έτρεχε ο παγκόσμιος πρωταθλητής των 400μ, ήξερε πότε να κάνει την αντεπίθεσή του. Ο Ντουμ περίμενε μέχρι την τελική ευθεία να περάσει μπροστά από τον Μπέιλι και τελικά τερμάτισε πρώτος με 3:02.54. Οι Αμερικανοί ήταν δεύτεροι με 3:02.60 και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ολλανδία με νέο εθνικό ρεκόρ με 3:04.25. Με αυτόν τον τρόπο οι Βέλγοι υπερασπίστηκαν τον τίτλο που κατέκτησαν πριν δύο χρόνια στο Βελιγράδι.