ΓΛΑΣΚΟΒΗ 2024 – 60μ εμπόδια: 27ος ο Δουβαλίδης, ημιτελικά ο Τραΐκοβιτς

Ο κορυφαίος Έλληνας εμποδιστής αγωνίστηκε στα προκριματικά των 60μ εμποδίων στο παγκόσμιο πρωτάθλημα μικρής πίστας στην Γλασκόβη και με μία επίδοση κοντά στο φετινό του ρεκόρ κατέλαβε την 27η θέση στην διοργάνωση, ενώ ο Τραΐκοβιτς θα συνεχίσει την παρουσία του στην διοργάνωση.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Στην έκτη και τελευταία συμμετοχή του όπως δήλωσε σε παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου, ο Κώστας Δουβαλίδης αγωνίστηκε στην τρίτη από τις έξι προκριματικές σειρές των 60μ εμποδίων. Ο 36χρονος ταξίδεψε στην πόλη της Σκοτίας με χρόνο 7.76 και κατάφερε να τερματίσει σε 7.79 για να καταταγεί 27ος. Στην αμέσως επόμενη σειρά συμμετείχε ο Κύπριος πρωταθλητής, Μίλαν Τραΐκοβιτς. Ο 31χρονος που πριν από πέντε χρόνια είχε στεφθεί πρωταθλητής Ευρώπης στην Έιμιρεϊτς Αρένα, ήταν ταχύτερος στην σειρά του με 7.59 στην σειρά του και πήρε την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά. Η θέση του στην τελική κατάταξη είναι η 5η, ενώ ταχύτερος όλων ήταν ο παγκόσμιος ρέκορντμαν, Γκραντ Χόλογουεϊ (ΗΠΑ) με το άνετο 7.43.