Γκόλντεν τουρ: «Αργυρός» με πανελλήνιο ρεκόρ εφήβων ο Κάχρης!

Ο Αλέξανδρος Κάχρης ήταν ο καλύτερος από τους 4 Έλληνες που αγωνίστηκαν στην τελικό και κατέκτησε τη 2η θέση με βελτίωση του δικού του πανελλήνιου ρεκόρ εφήβων.

Ο αθλητής του Κώστα Τζιλιβάκη από τα Χανιά τερμάτισε σε 8:01.71 και ξεπέρασε το δικό του 8:02.83 από το ευρωπαϊκό εφήβων του Καζάν το 2019. Με αυτή την επίδοση, πέρα από την 1η θέση στη λίστα με τις καλύτερες επιδόσεις όλων των εποχών των εφήβων, ανέβηκε και στην 7η θέση στην αντίστοιχη λίστα των ανδρών. Τα 8 λεπτά έχουν κατέβει 5 αθλητές (Εγγλεζάκης, Γιαννιώτης, Νέγρης, Γεωργακόπουλος και Κυνηγάκης) ενώ λίγο πιο γρήγορα είχε κολυμπήσει και ο Μάρκος το καλοκαίρι που μας πέρασε με 8:00.62.

Στη 3η θέση ολοκλήρωσε τον αγώνα ο Δημήτρης Μάρκος με 8:01.85. Ο 19χρονος αθλητής του Αλέξανδρου Μοράρη πλησίασε το 8:01.26 που έκανε στον προκριματικό του Σαββάτου. Στην 6η θέση τερμάτισε ο Ανδρέας Γεωργακόπουλος του ΟΣΦΠ με 8:10.67 και στην 7η ο Δημήτρης Νέγρης του ίδιου συλλόγου με 8:12.35. Ο νικητής της κούρσας ήταν ο Γάλλος Ολιβιέρ με επίδοση 7:53.64, κάτω από το Ολυμπιακό όριο του 7:54.31. Ακολουθεί η κατάταξη: