ΓΟΥΙΜΠΛΕΝΤΟΝ 2023: «Τελείωσε» τον Μάρεϊ ο Τσιτσιπάς

Στον αγώνα που ξεκίνησε χθες και ολοκληρώθηκε σήμερα με συνολική διάρκεια 4 ώρες και 40 λεπτά ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε με ανατροπή τον Άντι Μάρεϊ και πήρε την πρόκριση στον 3ο γύρο.

Απέναντι σε εχθρικό κοινό που γέμισε το κεντρικό κορτ για να υποστηρίξει το come back που επιχειρεί να κάνει ο Μάρεϊ, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε τον αγώνα σήμερα έχοντας μείνει πίσω στο σκορ με 2-1 σετ.
Κόντρα στην κερκίδα και τις συνεχείς γκρίνιες του Μάρεϊ, ο Τσιτσιπάς κέρδισε το τέταρτο σετ 7-6 για να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 2-2 και πήρε το 5ο 6-4 για να ολοκληρώσει την ανατροπή κόβοντας τον… αέρα στον Μάρεϊ.
Στον 3ο γύρο ο 24χρονος Έλληνας τενίστας θα αντιμετωπίσει τον Λάσλο Τζέρε (Σερβία, Νο60) ο οποίος έκανε τη μίνι έκπληξη στο 2ο γύρο και νίκησε τον ανερχόμενο Αμερικανό Μπεν Σέλτον (Νο32) με 3-1 (3-6, 6-3, 7-6, 6-3).
Τσιτσιπάς και Τζέρε έχουν αναμετρηθεί δύο φορές στο tour. Και οι δύο ήταν πέρσι και τις δύο νικητής ήταν ο Έλληνας που δεν έχασε σετ.
Ο Τσιτσιπάς που δεν έχει καθίσει ούτε μία μέρα, ενδεχομένως να μπει στο κορτ ξανά σήμερα για να αγωνιστεί στο διπλό με τον αδελφό του Πέτρο, κόντρα στους Μάρκο Τσεκινάτο (Νο89) και Τιάγκο Μοντέιρο (Νο95).
Δε θα παίξει στο μεικτό διπλό καθώς η Πάουλα Μπαδόσα τραυματίστηκε στον αγώνα της με τη Μάρτα Κόστιουκ, αποχώρησε και απέσυρε τη συμμετοχή της. Θα παραμείνει στο Γουίμπλεντον, αλλά στην κερκίδα.