Γκραν πρι Σουηδίας: Κοντά στο όριο η Δράκου

Η Δράκου έκανε καλή κούρσα στον τελικό των 50μ ύπτιο στο γκραν πρι της Σουηδίας και πλησίασε το όριο για το ευρωπαϊκό της Βουδαπέστης, ενώ αξιόλογο χρόνο έκανε και ο Μερετσόλιας στο πρόσθιο.

Με χρόνο 28.44 η Νόρα Δράκου πήρε το χρυσό μετάλλιο και πλησίασε το όριο του 28.24 που χρειάζεται για το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα. Αυτή τη στιγμή είναι στο όριο για την ομάδα καθώς με αυτή την επίδοση είναι 14η με ποσόστωση (0.9929). Η Δράκου έπεσε και στα 50μ ελεύθερο όπου τερμάτισε επίσης πρώτη σε 25.48 αλλά δεν βελτίωσε το φετινό 25.38 που έχει. στην ίδια τελική κούρσα έπεσαν και οι Κλικοπούλου, Δρασίδου και Κηρύκου και με χρόνους 26.20 (5η), 26.23 (6η) και 26.50 (8η).

Πολύ καλή κούρσα έκανε στο… 100ρι από τα 200μ πρόσθιο ο Κώστας Μερετσόλιας, ο οποίος είχε να δώσει περισσότερα από το χθεσινό 1:02.01 στα 100μ πρόσθιο επέλεξε να κυνηγήσει το πέρασμα στο 200ρι. Του βγήκε όμως εν τέλει αφού έκανε μεγάλο ατομικό ρεκόρ με 1:01.79, επίδοση που είναι και η καλύτερη φέτος στην Ελλάδα (ξεπέρασε το 1:01.91 του Παναγιώτη Σαμιλίδη). Μαζί με το Σπύρο Κρανιά έπεσαν και στα 50μ πρόσθιο όπου ο Κρανιάς βγήκε 2ος με 28.57 και ο Μερετσόλιας 3ος με 28.68 στο μεγάλο τελικό. ο Η Μαρίλεια Δρασίδου σημείωσε 1:12.28 και κέρδισε τον τελικό Β των 100μ πρόσθιο γυναικών. Ο ΑΟ Παλαιού Φαλήρου συμμετείχε και με δύο ομάδες στη μεικτή σκυταλοδρομία 4Χ100μ και πήρε τη 2η θέση με 3:38.57 (Δρασίδου, Κρανιάς, Γεωργαράκης και Καλογερή) και την 5η θέση με 3:47.11 (Μεσισκλής, Κηρύκου, Μπαλτζή, Κρανιάς).