Τελικός ISL 3: Γρήγοροι και πάλι οι Έλληνες

Με πολύ καλές εμφανίσεις των Ελλήνων κολυμβητών ολοκληρώθηκε ο τελικό της ISL 3 πριν από λίγο στο Αϊντχόφεν της Ολλανδίας με την Ένερτζι Στάνταρντ να αναδεικνύεται σε πρωταθλήτρια.

Κοντά στο πανελλήνιο ρεκόρ κολύμπησε το 50αρι της πεταλούδας (25.09) η Άννα Ντουντουνάκη που ολοκλήρωσε την κούρσα σε 25.16 για να καταλάβει την 4η θέση και να συνεισφέρει πέντε βαθμούς στους Λος Άντζελες Κάρεντ. Η Κέλσι Ντάνια με 24.86 νίκησε τη Σάρα Σέστρεμ που ήταν πολύ κοντά με 24.87.

Γρήγορος για άλλη μια φορά στο 100αρι ύπτιο ο Απόστολος Χρήστου, ολοκλήρωσε την κούρσα σε 50.16 για να καταλάβει την 4η θέση και να δώσει πολύτιμους βαθμούς στους Λος Άντζελες Κάρεντ. Ο Εβγκένι Ριλόφ με το εξαιρετικό 48.94 ήταν ο νικητής.
Λίγη ώρα αργότερα στη σκυταλοδρομία 4Χ100μ μεικτή, ο Χρήστου έπεσε πρώτος και πήγε το 100αρι ύπτιο σε 49.97 που είναι η 2η καλύτερη επίδοση της καριέρας του.

O Κρίστιαν Γκολομέεβ έπεσε πρώτο αγώνισμα στα 100μ ελεύθερο όπου ολοκλήρωσε σε 47.05 για να καταλάβει την 6η θέση με τον Αυστραλό Κάιλ Τσάλμερς να είναι ο νικητής με 45.73.

Ο Γκολομέεβ έπεσε και στο 50αρι της πεταλούδας που ολοκλήρωσε στην 8η θέση κάνοντας 23.14.

Ρεκόρ Ασίας έκανε στα 100μ ελεύθερο των γυναικών η Σιόμπαν Χόγκι που τερμάτισε σε 50.79. Επίδοση που είναι και ρεκόρ αγώνων, καταρρίπτοντας το δικό της 50.94. Πλέον η 24χρονη κολυμβήτρια έχει τα ρεκόρ Ασίας σε 25αρα σε 50/100/200μ ελεύθερο.
Ρεκόρ Βόρειας Αμερικής έκανε ο Νικ Φινκ στα 100μ πρόσθιο με 55.56 (από 55.62) κερδίζοντας τον κάτοχο παγκόσμιου ρεκόρ Ίλια Σιμάνοβιτς που ήταν δεύτερος με 55.59.