Γύρος Ελλάδας: Η φανέλα στον Γκέιτ, πτώση Πράδες λόγω… σέλας (video)

Ο Νεοζηλανδός Άαρον Γκέιτ ήταν ο νικητής στο πρώτο ετάπ του ποδηλατικού Γύρου της Ελλάδας που ξεκίνησε σήμερα από το Ηράκλειο και τερμάτισε στα Χανιά.

Η αναβίωση του μεγαλύτερου ποδηλατικού αγώνα της Ελλάδας ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο και τους Κρητικούς να αγκαλιάζουν τη διοργάνωση. Ο Γκέιτ ολοκλήρωσε το 1ο ετάπ των 190,1 χιλιομέτρων σε 4:24:10 και τον ακολούθησε το υπόλοιπο γκρουπ των προπορευόμενων, 1 λεπτό και 46 δευτερόλεπτα πίσω με τους Έντουαρντ Πράδες, Φιλίπο Μπαροντσίνι, Λικ Βίρτγκεν, Μάρκους Χόελγκααρντ, Νιλς Λάου Μπρόγκε, Μαρκ Στιούαρτ, Τζιάνι Μαρσάντ και Λενέρτ Τουγκέλς.
Αυτό όμως που σημάδεψε την πρώτη μέρα του αγώνα, ήταν ο ατύχημα του Ισπανού Πράδες. Νομίζοντας ότι ο ίδιος πηγαίνει πρώτος προς τον τερματισμό (δεν είχε καταλάβει ότι ο Γκέιτ τους είχε αφήσει πίσω σχεδόν δύο λεπτά) σήκωσε και τα δύο χέρια του από το τιμόνι για να πανηγυρίσει και είχε πτώση ακριβώς στη γραμμή του τερματισμού. Η πτώση του Ισπανού προκλήθηκε από… βλάβη στη σέλα καθώς έφυγε από τη θέση της.

Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κύπριος πρωταθλητής Ανδρέας Μιλτιάδης που βρέθηκε στο γκρουπ των αποσπασμένων και κατέλαβε την 26η θέση. Για την Εθνική Ελλάδας το καλύτερο πλασάρισμα είχαν οι Πολυχρόνης Τζωρτζάκης και Περικλής Ηλίας που τερμάτισαν μαζί (35η και 36η θέση).

Ο Γύρος συνεχίζεται με το 2ο ετάπ (Αθήνα-Ιτέα) και χώρο εκκίνησης το Ολυμπιακό Κέντρο Αθηνών.