Γύρος Ελλάδας: Ο Ανιολκόφσκι νικητής στο 1ο ετάπ

Συναρπαστικό ήταν το φινάλε στο 1ο ετάπ του ποδηλατικού Γύρου Ελλάδας. Στο μαζικό σπριντ που έγινε στο λιμάνι του Ηρακλείου, ο Στάνσιλαβ Ανιολκόφσκι της Human Powered Health, πέρασε οριακά πρώτος τη γραμμή του τερματισμού.

Ο Πολωνός τερμάτισε μπροστά από τον Πορτογάλο Γιούρι Λεϊτάο της Caja Rural και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της καριέρας του. Στην τρίτη θέση του ετάπ τερμάτισε ο Τάιλερ Στάιτς της ομάδας Κ23 των ΗΠΑ.

Στο πρώτο γκρουπ των αθλητών που κάλυψαν τα 187,7χλμ του πρώτου ετάπ σε 4 ώρες και 35 λεπτά, βρέθηκε και ο κάτοχος της γαλάζιας φανέλας, Άαρον Γκέιτ της Bolton Equities Black Spoke, και έτσι κατάφερε να διατηρηθεί στην πρώτη θέση της γενικής κατάταξης.

Στη δεύτερη θέση, εννέα δευτερόλεπτα πίσω, διατηρήθηκε και ο συναθλητής του, Ρόρι Τάουνσεντ, ενώ τρίτος ανέβηκε ο Ανιολκόφσκι, καθώς με τα δέκα δευτερόλεπτα μπόνους που πήρε για τη νίκη του στο ετάπ, μείωσε τη διαφορά του από τον Γκέιτ από τα 22 στα 12 δευτερόλεπτα.

Τη λευκή φανέλα διατήρησε και ο Λόγκαν Κάρι, επίσης της Bolton Equities Black Spoke, ενώ την κόκκινη των πόντων φορά πλέον ο Ρεμί Λελαντέ της Team Legendre και την πορτοκαλί, για τη βαθμολογία των βουνών, ο Πολωνός Τόμας Μπουτζίνσκι της Mazowsze Serce Polski.

Στην 6η θέση της γενικής κατάταξης βρίσκεται ο Κύπριος πρωταθλητής Ανδρέας Μιλτιάδης και στην 35η ο Γιώργος Μπούγλας, πρώτος μεταξύ των μελών της ελληνικής Εθνικής ομάδας.