ΓΥΡΟΣ ΓΑΛΛΙΑΣ 2023: Φοβερό 1ο ετάπ με αδελφική μονομαχία στο 1-2! (video)

Απίθανα πράγματα με το καλημέρα στον 110ο ποδηλατικό Γύρο Γαλλίας με τα δίδυμα αδέλφια Γέιτς να μονομαχούν στο 1ο ετάπ για την κίτρινη φανέλα!

του Σούλη Μέζου

Για πρώτη φορά στην 110ετή ιστορία του θρυλικού Tour de France δύο αδέλφια και μάλιστα δίδυμα κάνουν το 1-2 σε ένα ετάπ με τον Άνταμ Γέιτς να καταφέρνει και να κερδίζει τον αδελφό του Σάιμον Γέιτς μόλις στα 300 μέτρα πριν από τον τερματισμό με ένα ξεκόλλημα που ήταν αρκετό για να του δώσει την πρώτη θέση.
Τα δύο αδέλφια έκαναν την αλλαγή και ξέφυγαν από το πελότον 8,5 χιλιόμετρα πριν από τον τερματισμό για να ακολουθήσει η δική τους μονομαχία μέχρι τον τερματισμό.

Οι άτυχοι της ημέρας ήταν ο Ρίτσαρντ Καραπάζ και ο Ένρικ Μας. Οι επικεφαλής ποδηλάτες της EF και της Movistar είχαν άσχημη πτώση 22 χιλιόμετρα πριν από τον τερματισμό. Ο Καραπάζ έστω και τραυματίας ανέβηκε πάλι στο ποδήλατο και κατάφερε να τερματίσει αλλά 15 λεπτά (και 24 δευτερόλεπτα) πίσω από τον νικητή. Από την άλλη, ο Ισπανός αναβάτης Μας της Movistar εγκατέλειψε τον αγώνα.
Αυτό ήταν το πρώτο ετάπ, το οποίο εκκίνησε και τερμάτισε στο Μπιλμπάο της Βασκονίας μετά από 182 χιλιόμετρα.