Γύρος Ρόδου: Ξεχώρισε το νέο αίμα στο 2ο ετάπ

Οι Πάνος Καρατσιβής και Δημήτρης Χριστάκος κατέκτησαν τις καλύτερες θέσεις από τους Έλληνες αθλητές στο 2ο ετάπ αγώνα δρόμου του τετραήμερου ποδηλατικού γύρου στο νησί των ιπποτών.

Και οι δύο αθλητές ανήκουν στη νέα γενιά της ελληνικής ποδηλασίας με εγχώριες διακρίσεις στις ηλικιακές κατηγορίες αλλά και με τις πρώτες διακρίσεις στους άνδρες. Στο 2ο ετάπ των 138.5χλμ από την πόλη της Ρόδου έως το Παραδείσι έκαναν καλή διαχείριση δυνάμεων και τερμάτισαν στην 31η και 34η αντίστοιχα. Στην κατάταξη νέων βρίσκονται στη 13η και 22η θέση αντίστοιχα. Καλή εμφάνιση και για τον Κύπριο Αλέξανδρο Αγρότη που τερμάτισε στην 29η θέση του αγώνα. Τα υπόλοιπα μέλη της Εθνικής ομάδας τερμάτισαν στην 69η (Χριστόπουλος) 77η (Βίλα), 111η (Τζωρτζάκης), 127η (Καστραντάς) και 136η (Βολικάκης) και η Εθνική πήρε την 11η θέση στη γενική κατάταξη ομάδων. Νικητής του αγώνα ήταν ο Γερμανός Κρίστιαν Κοχ της ομάδας Lotto – Kern Haus με χρόνο 3:18:32 και ακολούθησαν στο βάθρο άλλοι δύο Γερμανοί, οι Κιμ Χάιντουκ και Μίκα Χέμινγκ. Στη γενική κατάταξη μετά από την ατομική χρονομέτρηση και το 2ο ετάπ προηγείται αυτή τη στιγμή ο Δανός Λούις Μπέντιξεν της ομάδας Coop, ενώ από ελληνικής πλευράς ο Καρατσιβής είναι 24ος.

Χάρτης 1ου ετάπ

Το σημερινό 2ο ετάπ αποτελείται από διαδρομή 150χλμ με 2554μ υψομετρικά με εκκίνηση στην πόλη της Ρόδου και τερματισμό στη Μαρίτσα.