Η γενιά του Κάλι στο προσκήνιο

Στη Ντόχα αναδείχθηκαν στη μεγάλη κατηγορία οι αθλητές και αθλήτριες που είχαν ξεχωρίσει πριν 4 χρόνια στο παγκόσμιο πρωτάθλημα παίδων/κορασίδων στο Κάλι της Κολομβίας και αποτελούν πλέον το μέλλον του παγκόσμιου στίβου.

του Παναγιώτη Βότση

Έχουμε αναφερθεί πολλές φορές στη «γενιά του Κάλι» στις αναλύσεις μας για τον εγχώριο στίβο καθώς τα παιδιά που συμμετείχαν τότε έφεραν την ελπίδα για μία νέα εποχή πρωταθλητών. Σε αυτή τη γενιά ανήκει ο Μίλτος Τεντόγλου στο άλμα εις μήκος αλλά και ο Εμμανουήλ Καραλής στο άλμα επί κοντώ, που τα τελευταία χρόνια έχουν κατοχυρώσει θέσεις σε όλους τους μεγάλους τελικούς στην κατηγορία των ανδρών. Και σε παγκόσμιο επίπεδο όμως το Κάλι ήταν η θερμοκοιτίδα των πρωταθλητών του σήμερα. Οι παρακάτω αθλητές που είχαν διακριθεί και στο Κάλι ολοκλήρωσαν εντός δεκάδας στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα:

Αμπντούλ Χακίμ Σάνι Μπράουν (Ιαπωνία) – 100μ.

• Ο μισός Ιάπωνας-μισός Γκανέζος σπρίντερ είχε κάνει το νταμπλ σε 100μ. και 200μ. στο Κάλι με 10.28 και 20.34 αντίστοιχα.
  • Στην Ντόχα ήταν ο τέταρτος της ομάδας σκυταλοδρομίας 4Χ100μ. της Ιαπωνίας και με εξαιρετική αλλαγή και δυνατό σπριντ χάρισε το χάλκινο μετάλλιο στη χώρα του. Συμμετείχε και στα 100μ. όπου ολοκλήρωσε 14ος.

Αρμάντ Ντουπλάντις (Σουηδία) – άλμα επί κοντώ

• Ο παγκόσμιος σταρ των κάθετων αλμάτων δε χρειάζεται συστάσεις. Ήταν χρυσός στο Κάλι με 5.30μ.
  • Τέσσερα χρόνια μετά, ως 6μετρος επικοντιστής και πρωταθλητής Ευρώπης πλέον, πήρε τη 2η θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών με 5.97μ.

Κρίστιαν Νάπολες (Κούβα) – άλμα τριπλούν

• Ως άξιος συνεχιστής της παράδοσης της χώρας του στα άλματα, είχε ανέβει το 2015 στο πρώτο σκαλί του βάθρου με άλμα στα 16.13μ.
  • Στην Ντόχα πήρε την 5η θέση με ατομικό ρεκόρ 17.38μ. και ίσως να πήγαινε και πιο μακριά, αν δεν πάθαινε θλάση στην 4η του προσπάθεια.

Νίκλας Καούλ (Γερμανία) – δέκαθλο

• Από μικρός ήταν εξαιρετικός στις ρίψεις και το είχε αποδείξει στο Κάλι, όπου πέρα από το χρυσό στο δέκαθλο με 8002β. είχε κατακτήσει και το αργυρό στον ακοντισμό 78.05μ.
  • Με τη βοήθεια και της τύχης (λόγω της εγκατάλειψης Μαγιέρ) αλλά και χάρη στην τρομερή του απόδοση τη 2η μέρα, ο Γερμανός στα 21 του στέφθηκε πρωταθλητής κόσμου στους άνδρες.

Σάλγουα Έιντ Νάσερ (Μπαχρέιν) – 400μ.

• Η αθλήτρια με καταγωγή από τη Νιγηρία είχε κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στη διοργάνωση της Κολομβίας με 51.50.
  • Τέσσερα χρόνια μετά, εξέπληξε τους πάντες με το χρυσό μετάλλιο στην Ντόχα και την 3η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών, το 48.14.

Σίντνεϊ Μακλάφλιν (ΗΠΑ) – 400μ. εμπόδια

• Με ρεκόρ διοργάνωσης 55.94 είχε δείξει από το Κάλι την κλάση της και την αφοσίωσή της η εμποδίστρια με τη βιονική ανάλαφρη κίνηση. Προφανώς είχε πάρει το χρυσό μετάλλιο.
  • Το 2019, στα 20 της, κατέκτησε το διαμάντι και πήρε το αργυρό μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με 52.23, τον τρίτο καλύτερο χρόνο όλων των εποχών.

Τζεραλντίν Ρούκστουλ (Ελβετία) – έπταθλο

• Με 6037β. και με μεγάλο της όπλο το ακόντιο η Ελβετίδα είχε κερδίσει το χρυσό στο Κάλι.
  • Μπορεί με 6159β. να έμεινε στην 9η θέση στην Ντόχα, νωρίτερα στη σεζόν όμως κέρδισε το ευρωπαϊκό Κ23 με 6274β. και έχει ατομικό 6391β.

Άντονι Ζαμπράνο (Κολομβία) – 400μ.

• Ο άπειρος τότε αθλητής είχε τερματίσει στην 7η θέση των 400μ. της διοργάνωσης του Κάλι με 46.57.
  • Απέδειξε όμως με σκληρή δουλειά ότι αυτό ήταν μόνο η αρχή, αφού με εθνικό ρεκόρ στον ημιτελικό (44.55) και ηπειρωτικό ρεκόρ στον τελικό (44.15) έφυγε από την Ντόχα με το αργυρό μετάλλιο. Επίσης, με εξαιρετικό τελευταίο 400ρι έφερε την Κολομβία στην 4η θέση της σκυταλοδρομίας 4X400μ. με εθνικό ρεκόρ 3:01.06.

Μίλτος Τεντόγλου (Ελλάδα) – άλμα εις μήκος

• Στο Κάλι πήρε το βάπτισμα του πυρός σε μεγάλες διοργανώσεις και ολοκλήρωσε με την 5η θέση στον τελικό και καλύτερο άλμα στα 7.66μ.
  • Στην Ντόχα δε βρέθηκε σε καλή μέρα στον τελικό και με μία επίδοση μακριά από τις δυνατότητές του (7.79μ.) ολοκλήρωσε 10ος. Δεν υπάρχει όμως αμφιβολία ότι ανήκει στους τοπ5 άλτες του κόσμου αυτή τη στιγμή.

Σε αυτή τη λίστα μπορούν να προστεθούν και άλλα ταλέντα που βρέθηκαν στο βάθρο στο Κάλι, συνέχισαν να βρίσκονται σε υψηλό επίπεδο και στη μεγάλη κατηγορία, αλλά βρέθηκαν εκτός δεκάδας στην Ντόχα: