Χάλκινο η Δεληγιάννη, ασημένιο ο Βροντινός

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Έλλη Ευτυχία Δεληγιάννη στο αγώνισμα των 800μ ενώ ο ο Θοδωρής Βροντινός τερμάτισε δεύτερος στον τελικό των 60μ, στο βαλκανικό πρωτάθλημα Κ20, στην Κωνσταντινούπολη.

της Πηνελόπης Γκιώνη

Η 19χρονη αθλήτρια έτρεξε τα 800μ σε χρόνο 2:09.60 για να τερματίσει τρίτη και να ανέβει στο τρίτο σκαλί του βάθρου. Η νεαρή δρομέας πλησίασε πάρα πολύ το ατομικό της ρεκόρ που είναι στα 2:09.48 και έδειξε να μπορεί να κυνηγήσει ακόμη καλύτερους χρόνους. Ο σπρίντερ Θοδωρής Βροντινός έτρεξε σε 6.85 στον προκριματικό των 60μ, για να κάνει νέο ατομικό ρεκόρ (είχε 6.87) και να προκριθεί στον τελικό. Εκεί, τερμάτισε σε χρόνο 6.86 για να κατακτήσει το ασημένιο μετάλλιο.