Χρυσός στη δισκοβολία ο Γεννίκης

Το χρυσό μετάλλιο στο βαλκανικό πρωτάθλημα Κ20, που διεξάγεται στην Κωνσταντινούπολη, και το αγώνισμα της δισκοβολίας κατέκτησε ο νεαρός ρίπτης Κωνσταντίνος Γεννίκης.

Ο Έλληνας πρωταθλητής της σφαιροβολίας και της δισκοβολίας, μετά το χάλκινο μετάλλιο στη σφαιροβολία χθες (με 18.36μ) κατάφερε σήμερα να ανέβει στο πρώτο σκαλί του βάθρου στη δισκοβολία. Με καλύτερη βολή στα 55.29μ ο Γεννίκης αναδείχθηκε βαλκανιονίκης αν και ο στόχος του ήταν να πιάσει το όριο για το παγκόσμιο πρωτάθλημα Κ20 στη δισκοβολία που είναι στα 57μ, με τον ίδιο να έχει ατομικό ρεκόρ 56.90μ.