ΡΑΓΚΜΠΙ

Ήττα για την ελληνική ομάδα ράγκμπι λιγκ κόντρα στη Σκοτία

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπορεί να υπέκυψε κόντρα στην έμπειρη ομάδα της Σκοτίας στο 1ο προκριματικό ματς για το παγκόσμιο κύπελλο του 2021, αλλά έκανε σπουδαία εμφάνιση που δίνει ελπίδες.

του Παναγιώτη Βότση

Ο χθεσινός αγώνας που διεξήχθη στο Λονδίνο ήταν ο πρώτος από τους δύο που θα καθορίσουν την πρόκριση. Ο δεύτερος θα γίνει σε μία εβδομάδα στο Βελιγράδι, κόντρα στην ομάδα της Σερβίας. Περισσότερα για την ελληνική ομάδα μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε ιδανικά για την ομάδα μας, η οποία διατήρησε μικρή διαφορά από τους Σκοτσέζους, στο 16-18. Στο δεύτερο και καθοριστικό ημίχρονο η GRLA ισοφάρισε σε 24-24 12 λεπτά πριν το τελικό σφύριγμα, όμως η αντίπαλη ομάδα έδειξε το έμπειρο χαρακτήρα της και πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 24-42. Το αποτέλεσμα αυτό δίνει ελπίδες για μία πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στους Σέρβους, η οποία αν οδηγήσει σε νίκη σημαίνει αυτόματα ότι εξασφαλίζεται η πρόκριση. Ο επικεφαλής της GRLA, Γιώργος Στυλιανός, είπε τα εξής στο Sportsfeed μετά τον αγώνα: «Κάναμε μια πολύ καλή εμφάνιση εναντίον της Σκοτίας. Η αλήθεια είναι ότι κανείς δεν πίστευε ότι είχαμε ελπίδες σε αυτό τον αγώνα. Παρόλα αυτά, το σκορ ήταν 24-24 μέχρι και 12 λεπτά πριν τη λήξη. Οι Σκοτσέζοι όμως, έχοντας περισσότερους επαγγελματίες στην ομάδα τους, είχαν περισσότερες αντοχές και ήταν πιο δυνατοί στο τέλος. Σε μία βδομάδα παίζουμε στο Βελιγράδι, στο πιο κρίσιμο αγώνα της ιστορίας μας. Είμαι αισιόδοξος ότι μπορούμε να νικήσουμε τους Σέρβους και να κλείσουμε θέση στο Μουντιάλ του 2021».