Ήττα στο τάι μπρέικ από την Βουλγαρία για την Εθνική Κ18

Δεύτερη ήττα σε τρεις αγώνες για την Εθνική Κ18 στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται σε Τσεχία και Σλοβακία με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να χάνει με 3-2 από την Βουλγαρία.

Η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 1-0, δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή στο γ’ (από 16-11 που έχανε ισοφάρισε, αλλά το έχασε με 26-24) και στο τάι μπρέικ αν και προηγήθηκε με 13-11 το έχασε με 15-13.
Στο πρώτο σετ η Εθνική ήταν πίσω στο σκορ από την αρχή (3-0) μέχρι το 20-18 που έγινε 20-22 όταν η Βουλγαρία κόλλησε στην περιστροφή 2 (με έξυπνα τρικ από τον ελληνικό πάγκο στο μπλοκ) και κάναμε το 1-0, αλλά η απάντηση από τους αντιπάλους μας ήρθε στο β’ σετ το οποίο κατέκτησαν εύκολα ισοφαρίζοντας σε 1-1.
Στο τρίτο σετ η Βουλγαρία βρέθηκε να προηγείται με 16-11, αλλά μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 4 μπλοκ η ελληνική ομάδα προσπέρασε με 18-20 για να ισοφαρίσει με μπλοκ η Βουλγαρία 20-20 και να προηγηθεί ξανά με 22-21. Η Ελλάδα ξαναπήρε το προβάδισμα μετά το εξαιρετικό σερβίς του Χανδρινού 22-23 και στην επόμενη φάση ο Ανδρεόπουλο έχασε την κόντρα μπάλα για το 22-24, με τους Βούλγαρους να ισοφαρίζουν και να φτάνουν σε σετ μπολ με μπλοκ στον Μούχλια. Στην επόμενη φάση έχασαν το ‘πέναλτι’ (έκαναν φιλέ), αλλά στο δεύτερο σετ μπο (25-24) ο Μούχλιας κάρφωσε σο φιλέ για το 26-24.
Στο δ’ σετ η ελληνική ομάδα ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα από την αρχή (8-5, 13-17, 19-14) και παρόλο που η Βουλγαρία πλησίασε σε 20-18 (άσος) δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο και οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ.
Εκεί και πάλι η Ελλάδα ξεκίνησε καλύτερα (5-2), αλλά δέχθηκε ένα γρήγορο 0-4 για το 5-6 με τη Βουλγαρία να φτάνει στο +2 (6-8) με υπέρβαση του Στράτου. Η Ελλάδα ισοφάρισε 8-8, προηγήθηκε 10-9 με υπέρβαση και 11-9 ε άσου του Μούχλια για να φτάσουμε στο 13-11 με νέα επίθεση το Μούχλια. Οι Βούλγαροι πήραν την αλλαγή (13-12), ο Πετρόφ με κόντρα ισοφάρισε 13-13, με άουτ του Ανδρεόπουλου έγινε το 13-14 και με νέα κόντρα του Πετρόφ το τελικό 13-15…
Τα σετ: 22-25, 25-19 26-24, 22-25, 15-13
Βουλγαρία (Ιβάνοφ) Βαλτσίνοφ 19 (15/33 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ, 47% υπ.-18% άριστες), Καριάγκιν 18 (15/42 επ., 3 μπλοκ), Ζαχάριεφ 12 (5/14 επ., 1 άσο, 6 μπλοκ), Τελκίσκι 4 (0/1επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ). Πετρόφ 22 (18/37 επ. 1 άσο, 3 μπλοκ, 425 υπ.-19% άριστες), Γοορντάνοφ 8 (4/10 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ. Ντόμπρεφ –λ (68% υπ.-44% άριστες) / Αλμπάντζ, Αποστόλοφ.
Ελλάδα (Νανάς) Δορδοκίδης 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Μποζίδης 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κεσεσίδης 7 (4/6 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μούχλιας 19 (16/52 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 17 (14/40 επ.. 3 μπλοκ, 30% υπ.-20% άριστες), Στράτος 16 (10/19 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ.-11% άριστες), Χανδρινός Α. -λ (41% υπ.-20% άριστες) / Σωνάκης –λ (29% υπ.-14% άριστες), Χάκας, Χανδρινός Σ., Γιαμακίδης.