Η ανάλυση των σκυταλοδρομιών 4Χ400μ. του παγκοσμίου κλειστού

Την στατιστική ανάλυση των αγωνισμάτων από το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2018 στο Μπέρμιγχαμ παρουσίασε η IAAF προσφέροντας σημαντικά στοιχεία των αγώνων. Όπως για παράδειγμα στις σκυταλοδρομίες των 4Χ400μ. όπου η Πολωνία σημείωσε παγκόσμιο ρεκόρ στους άνδρες.

Όπως φαίνεται οι Πολωνοί δεν είχαν τον ταχύτερο δρομέα των αγώνων (αυτός ήταν ο Κέρλι) είχαν όμως την ταχύτερη ομάδα με τους τέσσερις δρομείς να καταβάζουν σχεδόν ένα δευτερόλεπτο ο καθένας το χρόνο των προκριματικών τρέχοντας στον τελικό, με αποκορύφωμα το 45.00 που έκανε ως τέταρτος δρομέας ο Γιάκουμπ Κρζεβινα ενώ στον προκριματικό είχε τρέξει σε 46.27. Ο Αμερικανός Φρεντ Κέρλι που ήταν ο πρώτος της τετράδας των ΗΠΑ, έτρεξε σε 44.85 στον τελικό και ήταν ο μοναδικός από όλους τους 400αρηδες που κατέβηκε τα 45 δευτερόλεπτα.