ΝΤΟΧΑ 2015

Η απάντηση του γιου

Σπουδαία ματς, που κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, είχε η σημερινή μέρα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα χάντμπολ στη Ντόχα.

Untitled-2

Στον πρώτο όμιλο, για την τέταρτη αγωνιστική, το Κατάρ απείλησε να κάνει τη μεγάλη έκπληξη κόντρα στην Ισπανία μπροστά σε 12.500 θεατές στο Λουσέιλ. Στο πρώτο μέρος οι διοργανωτές προηγήθηκαν με 10-8, στο δεύτερο ξέφυγαν με 17-14 ωστόσο οι Ισπανοί ισορρόπησαν το ματς και με ένα σερί 0-3 στα τελευταία τρία λεπτά έφτασαν στο τελικό 25-28, που τους δίνει οριστικά την πρώτη θέση του ομίλου.

Πρόσωπο του αγώνα ήταν ο Βαλέρο Ριβέρα ο νεότερος, που πέτυχε επτά γκολ για τους Ισπανούς σε 10 προσπάθειες, και πανηγύρισε τη νίκη απέναντι στον πατέρα του που καθοδηγεί το Κατάρ ήταν προπονητής της Ισπανίας στην κατάκτηση του παγκοσμίου πρωταθλήματος του 2013. Πριν χρόνια ο υιός Ριβέρα άκουγε διαρκώς τις κακές γλώσσες να λένε ότι έπαιζε στην εθνική λόγω του πατέρα του. Πέρα από τις πολλές απαντήσεις που έχει δώσει στο παρελθόν με την αξία του, σήμερα έδωσε μία ακόμη…

Νωρίτερα ντέρμπι έγινε μεταξύ της Σλοβενίας και της Βραζιλίας. Οι Βραζιλιάνοι προηγήθηκαν με 31-32 έξι λεπτά πριν το τέλος, όμως η συνέχεια ανήκε στους Σλοβένους που με ένα σερί 4-0 έφτασαν στη νίκη με 35-32. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν και πάλι ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης Ντράγκαν Γκάιτς, που πέτυχε 12 γκολ σε 15 προσπάθειες.

Την ίδια ώρα η Λευκορωσία πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση επί της Χιλής με 23-34 και έφτασε τη Βραζιλία στους δύο βαθμούς. Ωστόσο τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στους «16» έχει η Βραζιλία, που έχει νικήσει τους Λευκορώσους και μεθαύριο αντιμετωπίζει την αδύναμη Χιλή, ενώ η Λευκορωσία θα παίξει με το Κατάρ.

Στο δεύτερο όμιλο, μπροστά σε 5.500 θεατές η Τυνησία έκανε τεράστιο βήμα πρόκρισης στους «16» καθώς νίκησε τη Βοσνία με 27-24 έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Μπουγκανμί με 7/9 σουτ και τον τερματοφύλακα Χαμζά που είχε 13 αποκρούσεις σε 36 σουτ και αναδείχθηκε πολυτιμότερος του αγώνα και κατέβασε τα ρολά στα τελευταία πέντε λεπτά βοηθώντας την Τυνησία να κάνει ένα σερί 5-0 και να ανατρέψει το εις βάρος της 22-24.

Στο ντέρμπι των Βαλκανίων η Κροατία επικράτησε της ΠΓΔΜ με 26-29, παρόλο που στο πρώτο μέρος βρέθηκε να χάνει με 9-10. Και πάλι ο Τσούπιτς ήταν κορυφαίος για τους Κροάτες με 9 γκολ σε δέκα προσπάθειες, ενώ για τους Σκοπιανούς ο Λαζάροφ είχε 7/13.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, η Αυστρία εξασφάλισε και μαθηματικά την πρόκρισή της στους «16» νικώντας το Ιράν με 26-38 έχοντας πρώτο σκόρερ τον εξτρέμ της Γκούμερσμπαχ, Ράφαελ Σάντος με 8 γκολ. Στην τελευταία αγωνιστική, μεθαύριο, η Τυνησία αντιμετωπίζει το Ιράν, ενώ η Βοσνία έχει πολύ δύσκολο έργο απέναντι στην Κροατία.