Η γαλλική «τορπίλη» ετοιμάζεται για μεγάλο σόου στο Παρίσι

Την τελευταία μέρα του πανεπιστημιακού πρωταθλήματος NCAA ο Λεόν Μαρσάν είχε φοβερές κούρσες από τις οποίες ξεχωρίζει αυτή στο ατομικό του αγώνισμα, γεγονός που θα χαροποιεί ιδιαίτερα τους συμπατριώτες του οι οποίοι θέλουν το καλοκαίρι να τον δουν στην κορυφή του κόσμου.

της Ελισάβετ Γρηγοριάδου

Μετά το νέο ρεκόρ NCAA που σημείωσε στις 200 γιάρδες ελεύθερο στον τελικό των 4Χ200 γιάρδων ελεύθερο της πρώτης μέρας, ο Γάλλος παγκόσμιος ρέκορντμαν κατέγαψε ακόμα ένα ρεκόρ NCAA αλλά αυτή την φορά την τελευταία μέρα της διοργάνωσης και σε ατομικό αγώνισμα. Στον τελικό των 200 γιάρδων πρόσθιο, o 21χρονος ήταν ο μεγάλος νικητής με επίδοση 1:46.35 και το ρεκόρ που κατέρριψε ήταν το δικό του. Στον τελικό τελικό του NCAA είχε σημειώσει 1:46.91, αλλά δεν έμελλε να αντέξει για πολύ. Η βελτίωση του στο πρόσθιο είναι κρίσιμη για τις μεικτές που είναι τα βασικά του αγωνίσματα, καθώς σε αυτό το στυλ κρίνονται τα μετάλλια. Πέρσι είχε πρόοδο τόσο στις γιάρδες όσο και στην 50άρα πισίνα και έτσι το καλοκαίρι τον παρακολουθήσαμε να καταρρίπτει το παγκόσμιο ρεκόρ του Μάικλ Φελπς στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Φουκουόκα. Φέτος στοχεύει σε τρία χρυσά Ολυμπιακά μετάλλια και από ότι φαίνεται βρίσκεται στον σωστό δρόμο για να τα κερδίσει.
Το πανεπιστήμιό του, Αριζόνα Στέιτ, που έχει βασικό προπονητή τον Μπομπ Μπάουμαν, κέρδισε το πρωτάθλημα του NCAA για πρώτη φορά στην ιστορία του και η συμβολή του Μαρσάν ήταν μεγάλη.