Connect with us

TOP

H ιστορία της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς

Published

on

Από το 1976 μέχρι σήμερα η Ελλάδα έχει κατάκτησει 83 Παραολυμπιακά μετάλλια με σπουδαίους αθλητές. Το Sportsfeed παρουσιάζει την πλήρη ιστορία του ελληνικού Παραολυμπιακού αθλητισμού.

του Αριστομένη Νικολόπουλου
[email protected]

Οι αγώνες για άτομα με αναπηρία ξεκίνησαν το 1948 στο Στόoυκ Μάντεβιλ στην Αγγλία. Τότε έγιναν παράλληλα με τους Oλυμπιακούς Aγώνες στο Λονδίνο. Τέσσερα χρόνια αργότερα συμμετείχαν και αθλητές από την Ολλανδία και έτσι γεννήθηκε το κίνημα του αθλητισμού των ΑμεΑ.
Οι πρώτοι Αγώνες Ολυμπιακού χαρακτήρα για αθλητές με αναπηρία οργανώθηκαν το 1960 στην Ρώμη, μετά από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στην ίδια πόλη. Τετρακόσιοι αθλητές από 23 χώρες συμμετείχαν σε οκτώ αθλήματα, έξι από τα οποία εξακολουθούν να περιλαμβάνονται στο αγωνιστικό πρόγραμμα των Αγώνων (τοξοβολία, κολύμβηση, ξιφασκία, καλαθοσφαίριση, επιτραπέζια αντισφαίριση, στίβος). Από τότε, οι Παραολυμπιακοί Αγώνες διεξάγονται κάθε τέσσερα χρόνια, πάντα την ίδια χρονιά με τους Ολυμπιακούς Αγώνες.
Ο Παραολυμπιακός αθλητισμός στην χώρα μας ξεκινά επίσημα με την δημιουργία του πρώτου αθλητικού συλλόγου με την ονομασία Αθλητικός Σύλλογος Παραπληγικών το 1975. Αυτή ήταν η αφετηρία ώστε να αρχίσει την ανάπτυξη του στην χώρα μας.
Το 1976 στο Τορόντο του Καναδά, η Ελλάδα συμμετέχει με τρεις αθλητές. Τον Χρήστο Αγγουράκη, τον Θωμά Πλησιώτη και Γρηγόρη Κομματά. Την ίδια χρονιά έγιναν και οι πρώτοι χειμερινοί Παραολυμπιακοί Αγώνες στην Σουηδία. Το 1980 στους Παραολυμπιακούς αγώνες που διεξήχθησαν στο Άρνεμ της Ολλανδίας, η Ελλάδα κατακτά τo πρώτο μετάλλιο με τον Γιώργο Μουζάκη στο στίβο, στα 60μ. της τότε κατηγορίας 1Β με χρόνο 18.35. Στους ίδιους αγώνες είχαμε και την πρώτη συμμετοχή Ελληνίδας αθλήτριας, της Βασιλικής Φώτη στο άθλημα της επιτραπέζιας αντισφαίρισης.

Όλες οι ελληνικές συμμετοχές σε Παραολυμπιακούς Αγώνες
Τορόντο 1976
Μετάλλια
Άνδρες 3
Γυναίκες
Χρήστος Αγγουράκης κατηγορία 1Β: στίβος (60μ.), επιτραπέζια αντισφαίριση, κολύμβηση (25μ. ύπτιο)
Θωμάς Πλησιώτης κατηγορία 1Α: κολύμβηση (25μ. ύπτιο), επιτραπέζια αντισφαίριση
Γρηγόρης Κοματάς κατηγορία 2-3: ξιφασκία

Άρνεμ 1980
Μετάλλια 1
Χάλκινο-Γιώργος Μουζάκης, στίβος (60μ.)
Ανδρες 6
Χρήστος Αγγουράκης, κατηγορία 1C: στίβος (δίσκος, ακόντιο, σφαίρα)
Κώστας Ηλιόπουλος, 1C: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Θωμάς Πλησιώτης, 1Α: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Κώστας Κούγιας, 4: στίβος (δίσκος)
Γιώργος Μουζάκης, 1Β: στίβος (60μ.), επιτραπέζια αντισφαίριση
Γυναίκες 1
Βασιλική Φώτη, 1Β: επιτραπέζια αντισφαίριση

Στόουκ Μάντεβιλ (Νέα Υόρκη) 1984
Μετάλλια
Άνδρες 2
Αθανάσιος Κατσαγίαννης, κατηγορία Β1: στίβος (μήκος)
Χαράλαμπος Κορμπάκης, Β1: στίβος (100μ., μήκος)
Γυναίκες 1
Κατερίνα Λακασά, Β1: στίβος (100μ, μήκος)

Σεούλ 1988
Μετάλλια 8
Αργυρό-Κυριάκος Γριβέας, κολύμβηση (25μ. ύπτιο)
Χάλκινα 3-Κυριακός Γριβέας, κολύμβηση (50μ. ύπτιο), Χρήστος Αγγουράκης, στίβος (ακόντιο) και Γεώργιος Τοπτσής, στίβος (άλμα εις μήκος)
Άνδρες 4
Χρήστος Αγγουράκης, 1Β: στίβος (δίσκος, σφαίρα, ακόντιο)
Γιώργος Τοπτσής, L4-L6: στίβος (100μ, μεγάλο άλμα, μήκος)
Κυριάκος Γριβέας, 1Β: κολύμβηση (100μ. ελεύθερο, 25μ. πεταλούδα, 50μ. ελεύθερο, 25μ. ύπτιο)
Γιώργος Στέφανος, 5: κολύμβηση (100μ. ύπτιο,100μ. πεταλούδα, 100μ. ελεύθερο, 400μ, ελεύθερο, 200μ. μεικτή ατομική)
Γυναίκες

Βαρκελόνη 1992
Μετάλλια 3
Αργυρά 2-Χρήστος Αγγουράκης, στιβος (ακόντιο), Γεώργιος Τοπτσής, στίβος (μήκος)
Χάλκινο-Χρήστος Αγγουράκης, στίβος (σφαιροβολία)
Άνδρες 7
Χρήστος Αγγουράκης, κατηγορία THW2-3: στίβος (δίσκος, σφαίρα, ακόντιο)
Μιχάλης Αργυριάδης, AR2: στίβος (τοξοβολία)
Γιώργος Καραμήνας, THW2: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Δημήτρης Κωστανάγκας, THW6: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Ματθαίος Μαράς ,TW3: στίβος (100μ., 200μ.)
Γιώργος Τοπτσής, J4: στίβος (άλμα εις μήκος)
Κυριάκος Γριβέας, S4: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 50μ. πεταλούδα)
Γυναίκες 

Ατλάντα 1996
Μετάλλια 6
Χρυσό Δημήτριος Κωσταντάγκας, στίβος (σφαιροβολία)
Αργυρά 2 Κωνσταντίνος Φύκας, κολύμβηση (50μ. ελεύθερο)
Χαλκινα 3 Γεώργιος Τοπτσής, στίβος (μήκος), Στέφανος Αναργύρου, στίβος (σφαιροβολία) Αντώνης Γιαπουντζής, κολύμβηση (50μ. ελεύθερο)
Άνδρες 16
Χρήστος Αγγουράκης, F52: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Στέφανος Αναργύρου, F54: στίβος (σφαίρα, δίσκος)
Πολυχρόνης Χρονόπουλος, F51: στίβος (σφαίρα)
Γιωργος Καραμηνάς, F51: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Δημήτρης Κωστανάγκας, F55: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Γιωργος Πετρόπουλος, F56: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Κωνσταντίνος Σταβρίδης, Τ10: στίβος ( μαραθώνιος)
Γεώργιος Τοπτσής, F45-46: στίβος (τριπλούν, μήκος)
Αθανάσιος Τσιβιλής, F53: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Γερασιμος Βρυώνης, F52: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Ιωάννης Χατζημπέης, S9: κολύμβηση (100μ. πεταλούδα, 50μ. ελεύθερο)
Κωνσταντίνος Φύκας,SB8: κολύμβηση (100μ. ύπτιο, 100μ. ελεύθερο, 50μ. ελεύθερο)
Αντώνιος Γιαπουντζής, S3: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 50μ. πεταλούδα)
Κυριάκος Γριβέας, S3: κολύμβηση (50μ. ύπτιο)
Χρήστος Ταμπαξής, S2: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 50μ. ελεύθερο)
Γυναίκες

Σίδνεϊ 2000
Μετάλλια 11
Χρυσά 4 Κωνσταντίνος Φύκας, κολύμβηση (50μ. ελευθερο και 100μ. ελεύθερο), Στέφανος Αναργύρου, στίβος (σφαιροβολία), Αθανάσιος Μπαράκας, στίβος (μήκος)
Αργυρά 4 Ελένη Σαμαριτάκη, στίβος (200μ. και 400μ.) Ευάγγελος Μπακόλιας, στίβος (σφαιροβολία) και Παράσχος Στογιανίδης, στίβος (άλμα εις ύψος)
Χάλκινα 3 Μαρία Καλπακίδου, κολύμβηση (50μ. ύπτιο), Συμεών Παλτσανίδης, στίβος (δισκοβολία) και Παράσχος Στογιαννίδης, στίβος (ακοντισμός)
Άνδρες 41
Χρήστος Αγγουράκης, F55: στίβος (δίσκος, ακόντιο)
Στέφανος Αναργύρου, F53: στίβος (δίσκος)
Ευάγγελος Μπακόλας, F33: στίβος (δίσκος, ακόντιο, σφαίρα)
Αθανάσιος Μπαράκας, T11, F11:στιβος (100μ., μήκος)
Πολυχρόνης Χρονόπουλος, F52: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Δαμιανός Δακτυλίδης, F53: στίβος (δίσκος, ακόντιο, σφαίρα)
Ζαχαρίας Φωστήρας, F52: στίβος (σφαίρα)
Κωνσταντίνος Γασπαρίδης, T36: στίβος (1500μ., 800μ.)
Κυριάκος Γριβέας, F53: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Γιωργος Καραμηνάς, F52: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Λουκάς Κασκάνης, F11: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Δημήτριος Καστανάγκας, F56: στίβος (σφαίρα)
Συμεών Παλτσανίδης, F55: στίβος (δίσκος)
Γιωργος Πετροπουλος, F57: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Παράσχος Στογίαννης, F20: στίβος (ακόντιο, μήκος)
Γιωργος Τοπτσής, F46: στίβος (άλμα εις μήκος, τριπλούν)
Αθανάσιος Τσιβηλής, F54: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Γεράσιμος Βρυώνης, F53: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Ομάδα καλαθοσφαίρισης με αμαξίδιο: Γιωργος Αντωνόπουλος, Μιχάλης Αρχοντίδης, Ιωάννης Μπάμπαλης, Χρήστος Κατσαλάς, Θρασύβουλος Ζωγραφάκης, Χρήστος Ρουπακιάς, Αθανάσιος Τσιοπάνος, Χρυσοβαλάντης Καρλαγιάννης, Δημήτρης Ζωγραφάκης, Μαριος Νικολαΐδης, Μαριος Παπακωνσταντίνου, Κωνσταντίνος Βρόντος
Θεόκλητος Παπαχρήστου: τζούντο, 100κ.
Δημήτρης Ανατολιτης: άρση βαρών σε πάγκο, 75κ.
Βασίλειος Γιανούκας: άρση βαρών σε πάγκο 82,5κ.
Κωνσταντίνος Φυκας, S8: κολύμβηση (100μ. ελεύθερο, 50μ. ελεύθερο)
Νικόλαος Καπλάνης, S2: κολύμβηση (100μ. ελεύθερο,  50μ. ύπτιο, 50μ. ελεύθερο)
Ιωάννης Κωστάκης, S3-S4: κολύμβηση (50μ. πεταλούδα, 100μ. ελεύθερο)
Αναστάσιος Κωστάρης, S9: κολύμβηση (100μ. ύπτιο)
Αντώνιος Κυμουνδρής, S2: κολύμβηση (100μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο, 50μ. ελεύθερο)
Νίκος Πατεράκης, SB8: κολύμβηση (100μ. ύπτιο)
Χρήστος Ταμπαξής, S2: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 50μ. ελεύθερο)
Φώτης Ζαφείρης , S4: κολύμβηση (50μ. ελεύθερο)
Γυναίκες 3
Ελένη Σαμαριτάκη, T36: στίβος (200μ., 400μ.)
Μαρία Μπατσαλία, SB8: κολύμβηση (100μ. ύπτιο)
Μαρία Καλπακίδου, S2: κολύμβηση (50μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο)

Αθήνα 2004
Μετάλλια 20
Χρυσά 3-Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κολύμβηση (100μ. πεταλούδα, 100μ. ύπτιο) και Χρήστος Ταμπαξής, κολύμβηση (50μ. ύπτιο)
Αργυρά 13-Χρήστος Ταμπαξής, κολύμβηση (50μ. ελεύθερο 100μ. ελεύθερο) Κωνσταντίνος Φύκας, κολύμβηση (50μ. ελευθερο, 100μ. ελεύθερο), Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κολύμβηση (50μ. ελεύθερο), Αλέξανδρος Ταξιλδάρης, κολύμβηση (50μ. ύπτιο), Μαρία Καλπακίδου, κολύμβηση (50μ. ελεύθερο), Γιώργος Καραμήνας, στίβος (σφαιροβολία), Ευθύμιος Καλαράς, στίβος (δισκοβολία), Ανθή Καραγιάννη, στίβος (100μ., 400μ., μήκος)
Χάλκινα 4-Κολύμβηση ( Γιάννης Κωστάκης 100μ, ελεύθερο, Γιώργος Καπελάκης 50μ, ύπτιο) Στίβος (Χρήστος Αγγουράκης, σφαιροβολία, Παρασκευή Καντζά, 100μ).
Άνδρες 107
Χρήστος Αγγουράκης, F52/53: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Δημήτρης Αλεξίου, Τ11-13: στίβος (4Χ400μ., μήκος, τριπλούν)
Στέφανος Αναργύρου, F56: στίβος (σφαίρα)
Παναγιώτης Αγγελος, F36:στιβος (σφαίρα)
Ευάγγελος Μπακόλας, F33-34: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Αθανάσιος Μπαράκας, T11-13, F11: στίβος (100μ., 4Χ400μ.,  μήκος, τριπλούν)
Πολυχρόνης Χρονόπουλος, F52: στίβος (σφαίρα)
Αθανάσιος Δελιγιώργης F42: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Ζαχαρίας Φωστήρας, F52: στίβος (σφαίρα)
Κωνσταντίνος Γασπαρίδης, T36: στίβος (1500μ.)
Μάκης Καλαράς, F54: στίβος (δίσκος,)
Γιωργος Καραμήνας, F52-53: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Παναγιώτης Καρασερίδης, T36: στίβος (1500μ.)
Λουκάς Κασκάνης, T11-13, F11: στίβος (4Χ100μ.,ακοντιο,σφαιρα)
Αθανάσιος Κολτσίδας, F33-34: στίβος (σφαίρα)
Δημήτριος Κωστανάγκας, F56: στίβος (σφαίρα)
Μιλτιάδης Κυριακίδης, F44/46: στίβος (σφαίρα)
Παναγιώτης Μανέτας, T36: στίβος (100μ.,200μ.)
Αριστοτέλης Μαρίνος, T38: στίβος (100μ., 200μ.)
Συμεών Παλτσανίδης, F55: στίβος (δίσκος)
Γιωργος Παππάς, F44/46: στίβος (σφαίρα)
Ιωάννης Πρώτος, T11-13: στίβος (100μ., 200μ., 4Χ100μ.)
Στέργιος Σιούτης, T11: στίβος (μαραθώνιος)
Μιλτιάδης Σταθόπουλος, F44/46: στίβος (μεγάλο άλμα)
Ιωάννης Σταυρίδης, T11-13: στίβος (100μ., 200μ.,4Χ100μ.)
Κωνσταντίνος Σταυρίδης, T11: στίβος (μαραθώνιος)
Γιωργος Τοπτσής, F46: στίβος (τριπλούν)
Νικόλαος Τσατσάκλας, T11: στίβος (μαραθώνιος)
Γεράσιμος Βρυώνης, F52-53: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Ρωμαίος Ρουμελιώτης: τοξοβολία
Εμμανουήλ Μούρτος, BC4: μπότσια
Γρηγόρης Πολυχρονίδης, BC3: Μποτσια
Λουκάς Ανέστης, LC1-4: ποδηλασία δρόμου και ποδηλασία πίστας
Χρήστος Καλημέρης, B1-3: ποδηλασία δρόμου και ποδηλασία πίστας
Παναγιώτης Πατεράκης, LC2: ποδηλασια δρόμου και ποδηλασία πίστας
Συμεών Τριομάντης, B1-3: ποδηλασία δρόμου, ποδηλασία πίστας
Νικόλαος Σίγκας: ιππασία (μεικτή εκγύμναση, ελεύθερο)
Ομάδα 5Χ5 τυφλών: Γεώργιος Αλικαντιώτης, Δημήτρης Αμπατζής, Πασχάλης Αμπατζής, Αγγελής Ασλάνογλου, Ευστράτιος Χατζηαποστολίδης, Χριστόφορος Κατσαμπάλης, Ιωάννης Παπανικολάου, Χαράλαμπος Τοκατλίδης, Αργύριος Τριανταφύλλου, Δήμος Ζάχαρος
Ομάδα γκόλμπολ: Νικόλαος Αργυρός, Αθανάσιος Χασιώτης, Νικόλαος Χατζιδάφνης, Αντώνιος Διαμαντόπουλος, Σωτήρης Μιχαλόπουλος, Αναστάσιος Τρικαλίτης
Θεόκλητος Παπαχρήστου: τζούντο, 100κ.
Ευστράτιος Σούτιος: τζούντο, 66κ.
Δημήτρης Ανατολίτης: άρση βαρών σε πάγκο,82,5κ.
Παναγιώτης Δήμας: άρση βαρών σε πάγκο,100κ.
Βασίλειος Γιανούκας: άρση βαρών σε πάγκο, 90κ.
Νικόλαος Γκουντάνης: άρση βαρών σε πάγκο, 67,5κ.
Παύλος Μάμαλος: άρση βαρών σε πάγκο, 90κ.
Γκρέμισλαβ Μουησιάδης: άρση βαρών σε πάγκο, 60κ.
Βασίλειος Χριστοφόρου: ιστιοπλοΐα (σονάρ)
Γεώργιος Δεληκούρας: ιστιοπλοΐα (σόναρ)
Νικόλαος Πατεράκης: ιστιοπλοΐα (σόναρ)
Σταμάτης Καλλιγέρης: ιστιοπλοΐα (2,4mr)
Παναγιώτης Γιανουκάρης, SΒ2 S8: σκοποβολή (αεροβόλο πιστόλι πρηνηδόν, όρθιος)
Κωνσταντίνος Φύκας, SB8: κολύμβηση (100μ. ύπτιο, 100μ. πεταλούδα, 400μ., 100μ., 50μ. ελεύθερο)
Γεώργιος Καπελάκης, S2: κολύμβηση (50μ., 100μ., 200μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο)
Νικόλαος Καπλάνης, S2: κολύμβηση (50μ., 100μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο)
Ιωάννης Κωστάκης, SM3, S3, SB2: κολύμβηση (150μ. μεικτή ατομική, 50μ., 100μ., 200μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο)
Αντώνιος Κυμουνδρής, S2: κολύμβηση (50μ., 100μ., 200μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο)
Γεώργιος Παπαδημητρίου, S3, SB2: κολύμβηση (50μ. ύπτιο)
Χαράλαμπος Ταιγανίδης, S13: κολυμβηση (50μ. ελεύθερο, 100μ. πεταλούδα, 100μ. ύπτιο)
Χρήστος Ταμπαξής, S1: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 50μ., 100μ. ελεύθερο)
Αλέξανδρος Ταξιλδάρης, S1: κολύμβηση (50μ., 100μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο)
Στυλιανός Τσάκωνας, S4: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 200μ. ελεύθερο)
Φώτης Ζαφείρης, S4: κολύμβηση (50μ., 100μ., 200μ. ελεύθερο)
Αντώνιος Καλύβας, S5: επιτραπέζια αντισφαίριση (ατομικό, ομαδικό)
Πολυχρόνης Πόλίτσης, 6: επιτραπέζια αντισφαίριση (ατομικό) – Η κατηγορία είναι σκέτο 6?
Κωνσταντίνος Σιάχος, 3: επιτραπέζια αντισφαίριση (ατομικό, ομαδικό)-Η κατηγορία είναι σκέτο 6?
Ομάδα βόλεϊ καθιστών: Μαρίνος Αναγνωστόπουλος, Εμμανουήλ Δρακωνάκης, Χρήστος Κωνσταντακόπουλος, Αναστάσιος Κωστάρης, Ελευθέριος Λαμπράκης, Κυρίακος Μακρής, Νικόλαος Μάλιος, Ιωάννης Σόμος, Ιωάννης Σουκιούρογλου, Εμμανουήλ Τουλουπάκης, Παναγιώτης Βακόντιος, Γεώργιος Ζαφειρόπουλος
Ομάδα μπάσκετ: Μιχάλης Χατζηδημητρίου, Παναγιώτης Χρυσοβέργης, Αγγελος Διμπιτούζης, Γεώργιος Έχλερτ, Βάιος Γιώρας, Γεώργιος Κουνιάς, Νικόλαος Λούλας, Αθανάσιος Μάλτας, Γεώργιος Πετράκης, Μιχάλης Στεργίοπουλος, Περικλής Τσαπανίδης, Αγγελος Τσακίρης
Εμμανουήλ Μπόγδος, Β: ξιφασκία (σπάθη)
Νικόλαος Παππάς, Α: ξιφασκία (ξίφος μονομαχίας, σπάθη)
Κωνσταντίνος Βαζούρας: τένις σε αμαξίδιο
Γυναίκες 17
Άννα Τζίκα: τοξοβολία
Παρασκευή Καντζά, T11: στίβος (200μ., 100μ.,)
Άνθη Καραγιάννη, Τ13: στίβος (100μ., 400μ., μήκος)
Ελένη Σαμαριτάκη, T36: στίβος (100μ., 200μ.)
Αθανασία Χατζηπαναγιώτου, BC4: μπότσια
Μαρία Τσιλικοπούλου, BC2: μπότσια
Ομάδα γκόλμπολ: Αντιγόνη Χατζηαποστόλου, Γιωτα Βουζιάνα, Στυλίαννη Ηλιοπούλου, Αικατερίνη Λορέντζου, Μαρία Τζάλλα, Ιωάννα Ζαχάρου
Μαρία Κεραμίδα: τζούντο, 57κ.
Χριστίνα Σκανδλή: τζούντο, 48κ.
Αναστασία Καλαντζίδου: άρση βαρών σε πάγκο, 90κ.
Γεωργία Δημοπούλου, SH1: σκοποβολή
Μαρία Καλπακίδου, S2: κολύμβηση (50μ., 100μ. ελευθερο,50μ. ύπτιο)

Πεκίνο, 2008
Μετάλλια 24
Χρυσά 5 Γιώργος Καπελάκης, κολύμβηση (50μ. ελεύθερο), Χρηστός Ταμπαξής, κολύμβηση (50μ. ελεύθερο), Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κολύμβηση (100μ. ύπτιο και 100μ. ελεύθερο), Πασχάλης Σταθελάκος, στίβος (σφαιροβολία)
Αργυρά 9 Ανθή Καραγιάννη, στίβος (μήκος), Αλεξάνδρα Δημόγλου, στίβος (400μ.), Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κολύμβηση (50μ. ελεύθερο, 100μ. πεταλούδα, 200μ. μεικτή ατομική), Γιώργος Καπελλάκης, κολύμβηση (100μ. ελεύθερο), Ανδρέας Κατσαρός κολύμβηση (50μ. ύπτιο). Γρηγόρης Πολυχρονίδης, μπότσια (μεικτό ατομικό). Παύλος Μάμαλος, άρση βαρών σε πάγκο (82,5 κιλά).
Χάλκινα 10:Μαρία Σταματούλα, στίβος (σφαιροβολία), Γιάννης Πρώτος, στίβος (400μ.), Αλεξάνδρα Δημόγλου, στίβος (100μ., 200μ.), Θανάσης Μπαράκας, στίβος (μήκος), Τσε Τζον Φερνάντες, στίβος (σφαιροβολία), Τάσος Τσίου, στίβος (σφαιροβολία), Γιώργος Καπελλάκης, κολύμβηση (200μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο), Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κολύμβηση (400μ. ελεύθερο).
Άνδρες 52
Ρωμαίος Ρουμελιώτης: τοξοβολία
Δημήτριος Αξιώτης, Τ12, P12: στίβος (100μ., πένταθλο)
Αθανάσιος Μπαράκας, F11: στίβος (τριπλούν, μήκος)
Μηνάς Χαρακόπουλος, F57/58: στίβος  (σφαίρα)
Δαμιανός Δακτυλίδης, F53/54: στίβος (σφαίρα)
Αθανάσιος Δεληγιώργης, F42: στίβος (σφαίρα)
Τσε Τζόν Φερναντές, F53/54: στίβος (σφαίρα)
Μαρίνος Φυλαχτός, F42: στίβος (δίσκος)
Μάκης Καλαράς, F53/54: στίβος (δίσκος)
Παντελής Καλόγερος, F32/51: στίβος (δίσκος)
Χρήστος Καπελάς, F44/46: στίβος (μήκος)
Γεώργιος Καραμήνας, F33/34/52: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Μιχαήλ Αλέξανδρος Κωνσταντινίδης, F40: στίβος (σφαίρα)
Ιωάννης Λέτκας, T35: στίβος (100μ.)
Αριστοτέλης Μαρίνος, T38: στίβος (100μ., 200μ., μήκος)
Ηλίας Ναλμπάντης, F55/56: στίβος (σφαίρα)
Γεώργιος Παππάς, F44: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Ιωάννης Πρώτος, T13: στίβος (200μ., 400μ.)
Πασχάλης Σταθελάκος, F40: στίβος (σφαίρα)
Αναστάσιος Τσίου, F57/58: στίβος (σφαίρα)
Γερασιμος Βρυώνης, F53/54: στίβος (σφαίρα)
Δημήτρης Ζησίδης, F32: στίβος (σφαίρα)
Δημήτρης Μίχος, BC3: μπότσια (ομαδικό, ατομικό)
Γρηγορης Πολυχρονίδης, BC3: μπότσια (ατομικό, ομαδικό)
Ιωάννης Καλαιτζάκης, LC1/CP4: ποδηλασία (δρόμου και πίστας)
Σταμάτης Κοτζίας, CP1-2: ποδηλασία (δρόμου)
Θεόκλητος Παπαχρήστος: τζούντο, 100κ.
Δημήτρης Ανατολίτης: τζούντο, 100κ.
Νικόλαος Γκουντάνης: άρση βαρών σε πάγκο, 75κ.
Παύλος Μάμαλος: άρση βαρών σε πάγκο, 82,5κ.
Γκρέμισλαβ Μουσίαδης: άρση βαρών σε πάγκο, 67,5κ.
Θεόδωρος Αλεξάς: ιστιοπλοΐα (σόναρ)
Βασίλειος Χριστοφόρου : ιστιοπλοΐα (σονάρ)
Νικόλαος Πατεράκης : ιστιοπλοΐα (σονάρ)
Γεώργιος Δεληκούρας: ιστιοπλοΐα (2,4mr)
Παναγιώτης Γιανουκάρης, SH2: σκοποβολή (αεροβόλο πιστόλι)
Ευάγγελος Κακοσαίος, SH2: σκοποβολή (αεροβόλο πιστόλι)
Κωνσταντίνος Φύκας, S8: κολυμβηση (50μ.,100μ. ελεύθερο, 4Χ50μ.)
Γιωργος Καπελάκης, S2: κολύμβηση (50μ., 100μ., 200μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο)
Κωνσταντίνος Καραούζας, SB3: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 4Χ50μ. ελεύθερο, 4Χ50μ. μεικτή)
Ανδρέας Κατσαρός, S1:κολυμβηση (50μ. ύπτιο)
Ιωάννης Κωστάκης, S3: κολύμβηση (50μ., 100μ., 200μ., 4Χ50μ. ελεύθερο, 4Χ50μ. μεικτή, 50μ. ύπτιο)
Χαράλαμπος Ταιγανίδης, S13: κολύμβηση (50μ., 100μ., 400μ. ελευθερο, 100μ. πεταλουδα, 100μ. ύπτιο)
Χρήστος Ταμπαξής, S1, S2: κολύμβηση (50μ., 100μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο)
Αλέξανδρος Ταξιλδάρης, S1: κολυμβηση (50μ. ύπτιο)
Βασίλειος Τσαγκάρης, SB3: κολύμβηση (50μ. ύπτιο)
Στυλιανός Τσάκωνας, S4: κολύμβηση (50μ., 100μ., 200μ., 4Χ50μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο, 150μ. μεικτή ατομική)
Νικόλαος Τσότρας, S7: κολύμβηση (50μ., 100μ., 4Χ50μ. ελεύθερο, 100μ. ύπτιο)
Εμμανουήλ Μπόγδος, Β: ξιφασκία σε αμαξίδιο (ξίφος μονομαχίας, σπάθη)
Γιωργος Αλεξάκης, Α: ξιφασκία σε αμαξίδιο (σπάθη)
Γεράσιμος Πυλαρινός, Α: ξιφασκία σε αμαξίδιο (ξίφος μονομαχίας, σπάθη)
Γιωργος Λαζαρίδης: τένις με αμαξίδιο
Γυναίκες 15
Άννα Τζίκα: τοξοβολία
Αλεξάνδρα Δημόγλου, T13: στίβος (100μ., 200μ., 400μ.)
Μαρίκα Γαρέφα, F40: στίβος (σφαίρα)
Παρασκευή Καντζά, T11: στίβος (100μ., 200μ.)
Ανθή Καραγιάννη, T13, F13: στίβος (200μ., 100μ., μήκος)
Αικατερίνη Μίχου, T38: στίβος (100μ., 200μ.)
Νικολέτα Παυλίδου, F42-46: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Μαρία Σταματουλά, F32-34/52/53: στίβος (σφαίρα)
Αναστασία Τριανταφυλλίδου, F33/34/52/53: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Μαρία Σταυροπούλου, BC3: μπότσια (μεικτό, ατομικό)
Μαρία Κεραμίδα: τζούντο, 57κ.
Αναστασία Καλαντζίδου: άρση βαρών σε πάγκο, 67,5κ.
Ελένη Ζαμπούρα, SH1: σκοποβολή (αεροβόλο πιστόλι)
Μαρία Καλπακίδου, S2, S3: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 50μ. ελεύθερο)
Μαρία Λιάσκου, S2, S3: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 50μ. ελεύθερο)

Λονδίνο 2012
Μετάλλια 12
Χρυσό Μπότσια (Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός, Μαρία Ελένη Κορδαλή-Ζευγάρια BC3).
Αργυρά 3 Πασχάλης Σταθελάκος, στίβος (δισκοβολία), Αριστείδης Μακροδημήτρης, κολύμβηση (50μ. ύπτιο), Χρήστος Ταμπαξής, κολύμβηση (50μ. ύπτιο)
Χάλκινα 8 Αλεξάνδρα Δήμογλου, στίβος (400μ.), Ανθή Καραγιάννη, στίβος (μήκος), Μανώλης Στεφανουδάκης, στίβος (ακοντισμός), Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κολύμβηση (100μ. ύπτιο), Αριστείδης Μακροδημήτρης, κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 100μ. ελεύθερο, 50μ. ελεύθερο), Παύλος Μάμαλος, άρση βαρών σε πάγκο (90κ.).
Άνδρες 48
Αθανάσιος Μπαράκας, F11: στίβος (μήκος, τριπλούν)
Κώστας Ντιμπίδης, F20: στίβος (σφαίρα)
Τσε Τζόν Φερναντές, F52/53: στίβος (σφαίρα)
Μαρίνος Φυλαχτός, F42: στίβος (δίσκος)
Παντελής Καλόγερος, F51-53: στίβος (δίσκος)
Ευάγγελος Κάναβος, F20: στίβος (ύψος)
Νικόλαος Καπλάνης, F31/32/51, F51-53: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Γιωργος Καραμηνάς, F52/53: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Αλέξανδρος Κωσταντινίδης, F40:στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Ηλίας Ναλμπάντης, F54-56: στίβος (δίσκος, σφαίρα)
Ευστράτιος Νικολαΐδης, F20: στίβος (σφαίρα)
Δημήτρης Ντομγκιόνι, F57/58: στίβος (ακόντιο)
Αναστάσιος Πετρόπουλος, F36: στίβος (μήκος)
Ιωάννης Πρώτος, T13: στίβος (200μ., 400μ.)
Πασχάλης Σταθελάκος, F40: στίβος (σφαίρα, δίσκος)
Μανώλης Στεφανουδάκης, F54-56: στίβος (σφαίρα, ακόντιο)
Αναστάσιος Τσίου, F57/58: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Γερασιμος Βρυώνης, F52/53: στίβος (ακόντιο, σφαίρα)
Δημήτρης Ζησίδης, F32/33:στιβος (σφαίρα)
Νικόλαος Πανανός, BC3: μπότσια (ομαδικό, ατομικό)
Γρηγορης Πολυχρονίδης, BC3: μπότσια (ομαδικό, ατομικό)
Αλέξανδρος Παπαδάκης, BC2: μπότσια (μεικτό ατομικό)
Παναγιώτης Σουλάνης, BC1: μπότσια (μεικτό ατομικό)
Σταμάτης Κοντζιάς, T1-2: ποδηλασία (δρόμου)
Χρήστος Στεφανάκης, Β: ποδηλασία (δρόμου, πίστας)
Κωνσταντίνος Τρουλινός, Β: ποδηλασία (δρόμου, πίστας)
Παύλος Μάμαλος: άρση βαρών σε πάγκο, 90κ.
Γκρέμισλαβ Μοωησιάδης: άρση βαρών σε πάγκο,75κ.
Θεόδωρος Αλεξάς: ιστιοπλοΐα (σονάρ)
Βασίλης Χριστοφόρου: ιστιοπλοΐα (σονάρ)
Ανάργυρος Νοτάρογλου: ιστιοπλοΐα (σονάρ)
Γεώργιος Δεληκούρας: ιστιοπλοΐα (2,4mr)
Ευάγγελος Κακοσαίος, SH2: σκοποβολή (αεροβόλο πιστόλι)
Γιωργος Καπελάκης, S2: κολύμβηση (50μ.,100μ. ελευθερο, 50μ. ύπτιο)
Κωνσταντίνος Καραούζας, S5, SB3: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 200μ. ελεύθερο)
Ανδρέας Κατσαρός, S1: κολύμβηση (50μ. ύπτιο)
Ιωάννης Κωστάκης, SM3, S3, SB2: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 150μ. μεικτή ατομική, 50μ. ύπτιο)
Αριστείδης Μακροδημήτρης, S2: κολύμβηση (50μ., 100μ., 200μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο)
Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, S13: κολύμβηση (50μ. ελεύθερο, 100μ. ύπτιο)
Χρήστος Ταμπαξής, S2, S1: κολύμβηση (50μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο)
Βασίλης Τσαγκαράκης, SB3: κολύμβηση (50μ. ύπτιο)
Αντώνης Τσαπατάκης, S5, SB4: κολύμβηση (50μ. πεταλούδα, 100μ. ύπτιο)
Νικόλαος Τσότρας, S7: κολύμβηση (50μ., 100μ. ελεύθερο)
Γιωργος Αλεξάκης: ξιφασκία σε αμαξίδιο (σπάθη)
Εμμανουήλ Μπόγδος, Β: ξιφασκία σε αμαξίδιο (σπάθη)
Γερασιμος Πυλαρινός, Α: ξιφασκία σε αμαξίδιο (σπάθη)
Παναγιώτης Τριανταφύλλου Β: ξιφασκία σε αμαξίδιο (σπάθη)
Γυναίκες 14
Άννα Τζίκα: τοξοβολία
Αλεξάνδρα Δημόγλου, T13: στίβος (100μ., 400μ.)
Παρασκευή Καντζά, T11, F11/12: 200μ., μήκος)
Ανθή Καραγιάννη, F13, F52/53: στίβος (100μ, μήκος)
Στυλιανή Σμαραγδή, T46, F46: στίβος (100μ, μήκος)
Μαρία Σταματουλά, F31/32/51, F32/-34: στίβος (κορίνα, σφαίρα)
Ευαγγελία Ζήσκα, F20:στίβος (σφαίρα)
Μαρία Κορδαλή, BC3: μπότσια (μεικτό)
Αδαμαντία Χαλκιαδάκη, Β: ποδηλασία (δρόμου, πίστας)
Αργυρό Μυλάκη, Β: ποδηλασία (δρόμου, πίστας)
Θεοδώρα Μούτσιου: σκοποβολή (αεροβόλο πιστόλι)
Μαρία Καλπακίδου, S2, S3: κολύμβηση (50μ. ύπτιο, 100μ. ελεύθερο)
Χρυσούλα Αντωνιάδου, SB4: κολυμβηση (100μ. ύπτιο)
Σεμιχά Ριζάογλού, S3, S4: κολυμβης (50μ., 100μ. ελεύθερο, 50μ. ύπτιο)

Advertisement

Οι απόψεις - editorial που δημοσιεύονται στο Sportsfeed απηχούν τις απόψεις των συγγραφέων και όχι του Sportsfeed το οποίο τηρεί πιστά τις αρχές της ελευθεροτυπίας: Η δημοσίευση είναι η ψυχή της δικαιοσύνης. Copyright © 2022 Sportsfeed.gr

Don`t copy text!