ΣΚΙ ΑΝΤΟΧΗΣ

Η Γιοχάγκ κυριάρχησε στα 10χλμ.

Η Τερές Γιοχάγκ τερμάτισε στην πρώτη θέση στα 10χλμ. κατακτώντας την 55η νίκη καριέρας σε ατομικό επίπεδο σε παγκόσμιο κύπελλο σκι αντοχής.

του Θανάση Σταθόπουλου

Η 30χρονη Νορβηγίδα ήταν απλά εκπληκτική, καθώς μετά από την 20η θέση που πήρε χθες στο σπριντ, σήμερα επανήλθε πιο δυνατή τερματίζοντας σε χρόνο 26:47.5 κατά τη διάρκεια της δεύτερη ημέρας του Ρουκα Τουρ, το οποίο αποτελεί παράλληλα και τον δεύτερο αγώνα της νέας σεζόν για το παγκόσμιο κύπελλο.
Αρκετά πιο πίσω της τερμάτισε η Φινλανδή Κρίστα Παρμακόσκι με διαφορά 30.1 δευτερόλεπτα, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου βρέθηκε η Ρωσίδα Ναταλία Νερπάεβα ούσα πιο αργή από την Τερέζ Γιοχάγκ κατά 44.4 δευτερόλεπτα.
Στα 15χλμ. των ανδρών, η Φινλανδία πανηγύρισε το πρώτο χρυσό της μετάλλιο στη σεζόν, χάρη στον Ίβο Νίσκανεν, ο οποίος κατάφερε να αντέξει την πίεση του χθεσινού νικητή (σπριντ) Γιοχάνες Κλάεμπο, κατακτώντας την πρώτη θέση με χρόνο 35:17.0.
Στην τρίτη θέση βρέθηκε ο επίσης Νορβηγός Εμίλ Ίβερσεν, ο οποίος ήταν πιο αργός από τον νικητή κατά 14.9 δευτερόλεπτα.
Το τριήμερο στη Ρούκα, θα ολοκληρωθεί αύριο με τον αγώνα καταδίωξης 15χλμ., για τους άνδρες και 10χλμ. για τις γυναίκες.