ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Η Καραχάλιου ξεχώρισε στο παγκόσμιο κύπελλο της Γένοβας

H Βασιλεία Καραχάλιου ήταν αυτή που ξεχώρισε από ελληνικής πλευράς στο παγκόσμιο κύπελλο ιστιοπλοΐας που ολοκληρώθηκε στη Γένοβα.

Η Ελληνίδα ιστιοπλόος συμμετείχε στην κατηγορία των ράντιαλ και ήταν η μοναδική που κατάφερε να βρεθεί στην κούρσα των μεταλλίων για να ολοκληρώσει τελικά στην 5η θέση μόλις έξι βαθμούς από το χάλκινο μετάλλιο. Η Αθανασία Φακίδη ολοκλήρωσε 30ή και η Ναταλία Ταμβακίδου 71η.
Στην κατηγορία των λέιζερ όπου ο Κύπριος Παύλος Κοντίδης ήταν δεύτερος, Δημήτρης Παπαδημητρίου και Αντώνης Μπουγιούρης ολοκλήρωσαν στην 50ή και 51η θέση αντίστοιχα. Τάσος Παναγιωτίδης και Μαριος Καραδήμας ήταν 82ος και 102η αντίστοιχα.
Στα 470, Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής ήταν 12οι, Βασίλης Παπουτσόγλου και Γιάννης Ορφανός 37οι ενώ στις γυναίκες Μαρία Μπόζη και Ραφαηλίνα Κλωναρίδου ολοκλήρωσαν στην 29η θέση.
Στην κατηγορία των 49er το δίδυμο Παναγιώτης Καμπουρίδης και Στέλιος Νούτσος ολοκλήρωσαν στην 61η θέση.
Σοφία Μπεκατώρου και Μιχάλης Πατενιώτης που συμμετείχαν στα Νάκρα 17 κατετάγηδσαν 41οι.