Γκντίνια 2020: Η Κένυα τη νίκη στο ομαδικό ανδρών

Η Κένυα κατέκτησε τον τίτλο στο ομαδικό του ημιμαραθωνίου ανδρών, παίρνοντας τη ρεβάνς για λογαριασμό των γυναικών αφού εκεί η Αιθιοπία ήταν νικήτρια ομάδα.

Με τον Κιμπιγουότ Καντεντέ να τερματίζει δεύτερος με 58:54, τον Λέοναρντ Μπαρσότον να τερματίζει στην έκτη θέση με 59:34 και τον Μπενάρντ Κιμέλι στην ένατη θέση με 59:42 η Κένυα κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση στο ομαδικό. Σε αντίθεση με την κούρσα των γυναικών, η Αιθιοπία έμεινε δεύτερη με τους Αμεντεγουόρκ Γουαλελένγκ με 59:08 (3ος), Ανταμλάκ Μπελιχού με 59:32 (5ος) και Λεούλ Γκεμπρεσιλασέ με 59:45 (10ος). Η Ουγκάντα ήταν τρίτη αφού ο 19χρονος Τζέικομπ Κιπλίμο νίκησε το πρωτάθλημα με ρεκόρ αγώνων (58:49) και οι Τζόσουα Κιπλίμο, που ήταν τέταρτος με 59:21, και ο Βίκτορ Κίπλανγκατ με 1:00.29 οδήγησαν σε αυτό το αποτέλεσμα.