ΑΜΠΟΥ ΝΤΑΜΠΙ 2021: Η Κρομοβιτζότζο έκλεψε την παράσταση

Η Ρανόμι Κρομοβιτζότζο ήταν το πρόσωπο της ημέρας την 4η μέρα των αγώνων του παγκόσμιου πρωταθλήματος κολύμβησης σε 25αρα πισίνα που φιλοξενείται στην Έτιχαντ αρένα του Άμπου Ντάτμπι.

4X50μ ελεύθερο ανδρών

Η Ιταλία, χάρη στον Αλεσάντρο Μιρέσι κέρδισε το πρώτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία της στη σκυταλοδρομία 4Χ50μ ελεύθερο κάνοντας 1:23.61. Εκτός βάθρου έμειναν οι ΗΠΑ εξαιτίας του Ολλανδού Τομ Ντε Μπερ που πήγε το τελευταίο 50αρι σε 20.41 (το πιο γρήγορο του τελικού). Οι Ολλανδοί ολοκλήρωσαν 3οι με 1:23.78 και το αργυρό μετάλλιο πήγε στη Ρωσία με 1:23.75.

50μ πεταλούδα γυναικών

Κάνοντας ατομικό ρεκόρ, η Ρανόμι Κρομοβιτζότζο (Ολλανδία) διατήρησε τον τίτλο της κολυμπώντας σε 24.44 που είναι και νέο ρεκόρ αγώνων (24.47 το προηγούμενο) αφήνοντας δεύτερη τη Σάρα Σέστρεμ (Σουηδία) με 24.51. Η 17χρονη Αμερικανίδα Κλερ Κουρζάν πήρε το παγκόσμιο ρεκόρ νεανίδων από την Ρικάκο Ίκεε κολυμπώντας σε 24.55 (25.14 το ρεκόρ της Γιαπωνέζας).
Για την Κρομοβιτζότζο αυτό είναι το 27ο μετάλλιο σε παγκόσμια 25αρας ΄έχοντας 14 χρυσά, 8 αργυρά και 4 χάλκινα. Μόνο η Κατίνκα Χόσου (Ουγγαρία) από γυναίκες κολυμβήτριες έχει περισσότερα με 27, ενώ το απόλυτο ρεκόρ είναι του Ράιαν Λόχτι (ΗΠΑ) με 38. Την απονομή στην Κρομοβιτζότζο την έκανε η σύντροφος της, Φέρι Βέρτμαν, από τους κορυφαίους κολυμβητές όπεν γουότερ (χρυσός Ολυμπιονίκης το 2016).

100μ μεικτή ανδρών

Εντυπωσιακός και πάλι ο Ανδρέας Βαζαίος σε έναν τελικό, τα έδωσε όλα για την υπέρβαση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα 25αρας πισίνας. Ο αθλητής του Αλέξανδρου Νικολόπουλου έκανε εξαιρετική κούρσα στο 100αρι της μεικτή για να ολοκληρώσει σε 51.74 και να καταλάβει την 6η θέση στον τελικό. To 51.74 είναι η 4η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα (όλες του Βαζαίου).
Ο Κλίμεντ Κολέσνικοφ (Ρωσία) διατήρησε τον τίτλο του κερδίζοντας με 51.09, ενώ ο Τόμοε Χβας (Νορβηγία) έκανε ξανά ατομικό ρεκόρ και με 51.35 κατάκτησε το αργυρό μετάλλιο. Το χάλκινο πήγε στην Ιταλία, αλλά όχι στον πρωταθλητή Ευρώπης και ταχύτερο φέτος στον κόσμο Μάρκο Όρσι (με 51.76 έμεινε 7ος). Ο Τόμας Κετσόν με 51.40 ανέβηκε στο βάθρο χαρίζοντας ακόμα ένα μετάλλιο στην Ιταλία.

100μ μεικτή γυναικών

Δεύτερο χρυσό μετάλλιο μετά τα 50μ πρόσθιο για την Αναστασία Γκορμπένκο (Ισραήλ) που κολύμπησε σε 57.80 και άφησε δεύτερη τη Γαλλίδα Μπερίλλ Καστανελό με 57.96. Πολύ κοντά και τη τρίτη, Μαρία Καμένεβα (Ρωσία) με 58.15.

400μ ελεύθερο γυναικών

Ανίκητη στις αποστάσεις η Μπίνγκτζι Λι (Κίνα), μετά το 800αρι στο ελεύθερο κέρδισε και το 400αρι με 3:55.83. Δεύτερη η 15χρονη Καναδέζα Σάμερ Μάκιντος με 3:57.87 και η Σιόμπαν Χόγκι ανέβηκε στο βάθρο μετά τα 100/200μ όπου ήταν χρυσή και στο 400αρι κατακτώντας την τρίτη θέση με 3:58.12.

50μ ελεύθερο ανδρών

Ρεβάνς για την ακύρωση του 2018 πήρε ο Μπεν Πράουντ (Βρετανία) κολυμπώντας το 50αρι ελεύθερο σε 20.45 για να κερδίσει καθαρά το χρυσό μετάλλιο. Μεγάλη μάχη για τη δεύτερη θέση ανάμεσα στον Ράιαν Χελντ (ΗΠΑ) και τον Τζόσουα Λιέντο Έντουαρντς (Καναδάς) με τον πρώτο να επικρατεί με 20.70 έναντι 20.76.

50μ ύπτιο ανδρών

Στην 8η θέση ολοκλήρωσε τον τελικό του παγκόσμιου πρωταθλήματος 25αρας ο Απόστολος Χρήστου στο αγώνισμα των 50μ ύπτιο. Ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα τερμάτισε σε 23.08 ολοκληρώνοντας τα φετινά 50αρια στο ύπτιο (και ήταν πολλά) με μία παρουσία παγκόσμιο τελικό. Ο Κλίμεντ Κολέσνικοφ επιβεβαίωσε τα προγνωστικά κερδίζοντας καθαρά το χρυσό μετάλλιο με 22.66. Για τη δεύτερη θέση έδωσαν μάχη ο Κρίστιαν Ντάινερ (Γερμανία) και ο Λορένζο Μόρα (Ιταλία) και τελικά το μοιράστηκαν αφού τερμάτισαν και οι δύο σε 22.90.

4X200μ ελεύθερο ανδρών

Οι Αμερικανοί πρόσθεσαν ένα ακόμα μετάλλιο στη συλλογή τους, όχι όμως και το παγκόσμιο ρεκόρ ο οποίο κυνήγησαν με τον Ράιαν Χελντ μέχρι την τελευταία χεριά. Η ομάδα των ΗΠΑ τερμάτισε σε 6:47.00 (6:46.81 το παγκόσμιο ρεκόρ) και την ακολούθησαν οι Ρώσοι με 6:49.12 και οι νικητές του 2018 Βραζιλιάνοι με 6:49.80.