ΙΣΤΙΟΠΛΟΙΑ

Παγκόσμιο πρωτάθλημα: Η μάχη για το Ολυμπιακό εισιτήριο στα νάκρα 17

Μπεκατώρου/Μόνος και Πασχαλίδης/Παπαδοπύλου ετοιμάζονται για την τελική μάχη του Όκλαντ και το παγκόσμιο πρωτάθλημα, κατηγορίας νάκρα 17, αλλά και για την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

του Θανάση Σταθόπουλου

Η πρόβα έγινε. Στο πρωτάθλημα Ωκεανίας, το οποίο υπήρξε ως ένα τεστ για τους ιστιοπλόους για τις συνθήκες που θα αντιμετωπίσουν την ερχόμενη εβδομάδα, τα δύο ελληνικά πληρώματα κατέλαβαν την 41η και 46η θέση με πρώτο το πλήρωμα Μπεκατώρου/Μόνος.

Η αγωνιστική δράση του παγκοσμίου πρωταθλήματος, οι εργασίες του οποίου τυπικά έχουν ξεκινήσει από τις 21 Νοεμβρίου, αναμένεται να ξεκινήσει την ερχόμενη Τρίτη (3/12) με τα δύο ελληνικά πληρώματα να έχουν ως στόχο τη θέση που θα τους εξασφαλίσει την πρόκριση για το Τόκιο κατακτώντας το ένα από τα πέντε εισιτήρια.

Από αγωνιστικής πλευράς η διοργάνωση αναμένεται συγκλονιστική, κάτι που φάνηκε και από το πρωτάθλημα Ωκεανίας. Το βρετανικό πλήρωμα Σάξτον/Μπόνιφεϊς (παγκόσμιοι πρωταθλητές του 2017), το οποίο κέρδισε το πρωτάθλημα Ωκεανίας, απειλείται από το γαλλικό δίδυμο και τέσσερις φορές παγκόσμιους πρωταθλητές Μπεσόν/Ριού.

Φυσικά, δεν θα πρέπει να ξεχνάμε τα αδέλφια Άουτρεϊτζ (Νέιθαν, Χείλι), που μπορεί να τερμάτισαν στην 21η θέση στο Όκλαντ, ωστόσο πέρσι στο παγκόσμιο πρωτάθλημα του Άαρχους κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο.

Γεγονός είναι ότι αναμένονται συναρπαστικές ιστιοδρομίες μεταξύ των κορυφαίων του πλανήτη. Αν μάλιστα οι καιρικές συνθήκες παραμένουν οι ίδιες με αυτές των περασμένων ημερών (20-25 κόμβοι) τότε αναμφίβολα θα δούμε πολύ ωραίους αγώνες στο Royal Akarana Yacht Club.