ΝΤΟΧΑ 2015

Η μέρα των θρίλερ

Συγκλονιστικά παιχνίδια περιελάμβανε η σημερινή μέρα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα χάντμπολ της Ντόχα.

Με τη διεξαγωγή έξι παιχνιδιών ολοκληρώθηκε η τρίτη αγωνιστική για τη φάση των ομίλων.

Για τον τρίτο όμιλο Γαλλία και Ισλανδία αναμετρήθηκαν σε μία μεγάλη μονομαχία που έληξε χωρίς νικητή (26-26). Οι Ισλανδοί προηγήθηκαν με 12-14 στο ημίχρονο, οι Γάλλοι γύρισαν το ματς και προηγήθηκαν με 26-24 στο 56′, ωστόσο οι Ισλανδοί με γκολ των Χάλμγκρισον και Γκούναρσον απέσπασαν την ισοπαλία. Και πάλι κορυφαίος για τους Γάλλους ήταν ο Καραμπάτιτς με 6/6 γκολ.

Μεγάλο ματς έγινε μεταξύ Αιγύπτου και Τσεχίας, μπροστά σε 6.500 θεατές με τη συντριπτική πλειοψηφία να είναι Αιγύπτιοι. Οι “φαραώ” είχαν σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακά τους Καρίμ Χανταουΐ, που με τις 13/34 αποκρούσεις του σε καίρια σημεία βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του να φτάσει στη νίκη με 27-24. Αντίθετα, για τους Τσέχους για πρώτη φορά αγωνίστηκε ο Γίχα, που ξεπέρασε την ίωση που τον ταλαιπωρούσε και τον έκανε να χάσει επτά κιλά μέσα σε πέντε μέρες σύμφωνα με τα τσέχικα ΜΜΕ. Ωστόσο δεν μπόρεσε να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα του, λόγω της καταπόνησής του.

Στο τρίτο ματς του ομίλου η Σουηδία νίκησε με χαρακτηριστική άνεση την Αλγερία (27-19) κάνοντας συντήρηση δυνάμεων για τη συνέχεια, καθώς εξασφάλισε την πρόκριση στους “16” όπως και η Γαλλία.

Και ο τέταρτος όμιλος, όμως είχε ματς θρίλερ. Δανία και Γερμανία αναδείχθηκαν ισόπαλες με 30-30. Οι Δανοί ισοφάρισαν στο τέλος με τον Λίντμπεργκ, ενώ οι Γερμανοί που άγγιξαν τη νίκη είχαν κορυφαίο τον Βέινχολντ με 8/14 γκολ. Στο ματς που προηγήθηκε, η αγωνία χτύπησε κόκκινο καθώς η Πολωνία με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά τρία λεπτά νίκησε τη Ρωσία με 26-25 και εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Από πλευράς Ρωσίας ο Ιγρόπουλος έμεινε στα 4 γκολ, ενώ για τους Πολωνούς ο Ρογέφσκι είχε 6. Την ίδια ώρα η Αργεντινή έκανε περίπατο απέναντι στη Σαουδική Αραβία παίρνοντας τη νίκη με 32-20.

Γ’ όμιλος Τσεχία – Αίγυπτος 24-27, Σουηδία – Αλγερία 27-19, Γαλλία – Ισλανδία (20.00)
Η βαθμολογία Σουηδία 6, Γαλλία 5, Αίγυπτος 4, Ισλανδία 3, Τσεχία 0, Αλγερία 0.
Δ’ όμιλος Πολωνία – Ρωσία 26-25, Αργεντινή – Σαουδική Αραβία 32-20 Δανία – Γερμανία (20.00)
Η βαθμολογία Γερμανία 5, Δανία 4, Πολωνία 4, Αργεντινή 3, Ρωσία 2 Σαουδική Αραβία.