Η Μουγκουρούθα πήρε το Γουίμπλεντον!

Η Ισπανίδα Γκαρμπίνε Μουγκουρούθα νίκησε στον τελικό την κάτοχο πέντε τίτλων Γουίμπλεντον, Βένους Γουίλιαμς και πήρε στα χέρια της το δεύτερο τρόπαιο γκραν σλαμ της καριέρας της.

Ένα χρόνο μετά το θριάμβο στο χώμα του Ρολάν Γκαρός, η Μουγκουρούθα πήρε τίτλο και στο χόρτο, επικρατώντας στον τελικό του Γουίμπλεντον επί της Γουίλιαμς με 2-0 (7-5, 6-0), δύο χρόνια μετά την ήττα της στον ίδιο τελικό από τη Σερένα Γουίλιαμς.

Η Ισπανίδα διέλυσε ουσιαστικά την Βένους Γουίλιαμς, αφού χρειάστηκε μόλις 77 λεπτά για να κατακτήσει το Γουίμπλεντον απέναντι στην Βένους Γουίλιαμς.

Ειδικά στο δεύτερο σετ, η Μουγκουρούθα έκανε επίδειξη δύναμης και το κατέκτησε χωρίς να χάσει γκέιμ, με 6-0. Για την ακρίβεια, είχε σερί 9-0 (!) αφού νωρίτερα είχε κατακτήσει ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο σετ, στο οποίο μάλιστα η Γουίλιαμς προηγήθηκε με 5-4 και είχε σετ μπολ.

Τελικά η Μουγκουρούθα έσωσε την κατάσταση, ισοφάρισε και από εκείνο το σημείο δεν έχασε γκέιμ, κάνοντας τέσσερα μπρέικ στο σερβίς της αντιπάλου της. Ετσι με 7-5, 6-0 έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου, την οποία πανηγύρισε έξαλλα.
Η Ισπανίδα βρίσκεται στο Νο14, αλλά μετά από αυτή τη νίκη είναι σίγουρο ότι θα βρεθεί στην πρώτη πεντάδα της παγκόσμιας κατάταξης.