Η Πολωνία πήρε τη δεύτερη ευκαρία

Μέσα σε διάστημα 28 ωρών Γερμανία και Πολωνία βρέθηκαν για δεύτερη φορά αντιμέτωπες στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά των ανδρών στο Βερολίνο, κι όπως την πρώτη (το βράδυ της Παρασκευής) χρειάστηκαν πέντε σετ για να αναδειχθεί ο νικητής.

του Δημήτρη Τυχάλα

Μόνο που αυτή τη φορά κέρδισε η Πολωνία και το «έπαθλο» ήταν πολύ πιο σημαντικό καθώς οι παγκόσμιοι πρωταθλητές με τη νίκη τους αυτή εξασφάλισαν το δικαίωμα να αγωνιστούν στο προ-Ολυμπιακό τουρνουά της Ιαπωνίας τον ερχόμενο Ιούνιο, με τους Γερμανούς να μένουν στον… άσο όπως ακριβώς κι οι Τούρκοι που διοργάνωσαν το αντίστοιχο τουρνουά των γυναικών.
Κι η ειρωνεία για τους διοργανωτές ήταν ότι αποκλείστηκαν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο: στις λεπτομέρειες του τάι μπρέικ κι ενώ είχαν την ευκαιρία να πάρουν νωρίτερα το εισιτήριο.
Η Τουρκία την έχασε στο τρίτο σετ (όταν προηγήθηκε με 23-21) κι η Γερμανία στο 4ο όταν ενώ ήταν μπροστά στο σκορ με 2-1 σετ, είχε ματς μπολ και δεν το εκμεταλλεύτηκε καθώς ο Κόλιν έχασε το σερβίς και στο 26-27 με μπλοκ στον Γκρόζερ οι Πολωνοί έστειλα το ματς στο τάι μπρέικ.
Εκεί το αρχικό 3-1 των Γερμανών έγινε 7-9 για την Πολωνία με τους Γερμανούς να προηγούνται με 12-11, ωστόσο δύο σερί πόντοι από τον Κούρεκ διαμόρφωσαν το 12-13.
Ο Μπίενεκ πέταξε στα σκουπίδια το πρώτο ματς μπολ σερβίροντας άουτ, όμως ο Μίκα έβαλε την δική του σφραγίδα στο φινάλε καθώς πήρε την αλλαγή (14-15) και με πετυχημένη κόντρα επίθεση χάρισε τη νίκη στην Πολωνία.