Η Ρωσία είναι εδώ!

Από το καλοκαίρι του 2014 έψαχνε μια μεγάλη νίκη και την πανηγύρισε την πιο κατάλληλη στιγμή! Μετά το ναυάγιο στο World League και το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, η Ρωσία φώναξε παρούσα καθώς επικράτησε 3-1 επί της Γερμανίας στο Βερολίνο και προκρίθηκε στον τελικό του προ-Ολυμπιακού τουρνουά των ανδρών (εξασφαλίζοντας την συμμετοχή της στα παγκόσμια προ-Ολυμπιακά του Ιουνίου).

του Δημήτρη Τυχάλα

Από την πλευρά τους οι Γερμανοί έχασαν τεράστια ευκαιρία καθώς πήραν το πρώτο σετ με 33-31 μετά από 43’ λεπτά και προηγήθηκαν με 18-15 στο δεύτερο, ωστόσο δεν μπόρεσαν να ‘σκοτώσουν’ τον αντίπαλο τους και το πλήρωσαν. Η Ρωσία ισοφάρισε 19-19, προηγήθηκε 20-21 και με συνεχόμενα μπλοκ πήρε το σετ και γύρισε τούμπα τον αγώνα καθώς κατέκτησε πολύ εύκολα και το τρίτο σετ.
Οι οικοδεσπότες βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο όταν το σκορ έγινε 18-21 στο δ’ σετ, όμως ισοφάρισαν 22-22 και στο 23-23 είχαν τέσσερις κόντρα μπάλες για να προηγηθούν, χωρίς να τις εκμεταλλευτούν για να έρθει ο 39άχρονος Σεργκέι Τετιούκιν για να τελειώσει τη φάση και στην αμέσως επόμενη το μπλοκ του Κλιούκα χάρισε τη νίκη στους Ρώσους.